AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Kuidas palka juurde küsida?
 

Kuidas palka juurde küsida?

1. Kogu julgust, ole enesekindel ning valmistu vestluseks

Kas tead, et suur osa palgakõrgendusi jääb saamata sel põhjusel, et tähtsat küsimust ei julgetagi küsida? Vihjetest ei piisa - palka tuleb küsida selgelt ning üheselt mõistetavalt, kaasvestlejale otsa vaadates. Usu ise, et väärid rohkemat ja siis usuvad seda ka teised. Harjuta palgavestlust mõne sõbraga või kasvõi kodus peegli ees. Kui oma osa on selge, siis lepi tööandjaga vestluse aeg kokku, juba ette teada andes, millest soovid vestelda.

2. Uuri tööturul toimuvat ning ole kursis oma ametikoha palgatasemega

Taustainfo omamine on alati kasulik. Uuri, mis teised teevad ja millist palka saavad. Palga puhul räägi alati valdkonna keskmisest töötasust. Kui võtad eeskujuks otsese konkurendi, võib see tööandjas tekitada negatiivse hoiaku (kus nüüd tuli ähvardama). Kui Sinu tööga ollakse rahul, siis ei ole ka palga läbivaatamine tegelikult probleem. Praeguses kiires tööturu arengutempos teeb tööandja seda vähemalt 2 korda aastas või siis seob palga käibekasvuga.

3. Näita, et väärid enamat

... tehes veidi rohkem kui Sinult oodatakse, ning pane oma edusammud ka kirja. Näiteks maikuus tegin lisaks oma põhitööle number Üht, natuke number Kaht ja tegelikult olen veel võimeline ka Kolmandat tegema. Tööandja ei hinda töötajat, kes ütleb: selle raha eest ma rohkem ei tee. Näita välja, et oskad, suudad ja tahad teha rohkem ning too tehtu ka palgaküsimise vestluses välja. Teisalt ole ettevaatlik, head kaardid on küll Sinu käes, kuid ära lase kujuneda olukorral, kus Sind lihtsalt ära kasutatakse.

4. Müü end läbi faktide

Kõige olulisem palgakõrgenduse küsimise juures on põhjendamine. Ning just siinkohal tehakse suurimad vead. Mis Sa arvad, kas tööandjat tegelikult huvitab, et su auto laguneb, köök vajab remonti või ei jätku söögiraha? Tegelikult ju mitte – selline jutt jätab Sinust pigem hädapätaka mulje, kuna Sa ei suuda oma rahaasju ohjata. Proovi korraks olukorda vaadata oma ülemuse silmade läbi ning räägi sellest, mis tööandjale oluline. Ja seda läbi faktide:  kuidas täpselt oled ettevõttele kasulik, millega konkreetselt aitad firma arengule kaasa, mida oled juurde õppinud ja millega tuled järjest paremini toime.

5. Kas oled edutamiseks valmis?

Ja viimasena peaksid endalt küsima, mida saad senisest rohkem teha: võtta lisakohustusi? suuremat vastutust? ... ning ka teenida selle eest rohkem. Kui oled valmis enamaks, siis anna sellest teada. Ei ole vaja kandideerida mujale, et oma töös edasi liikuda. Firmasisene karjäär on Sulle turvalisem: ülemused, töökoht ja tööstiil on tuttavad, ootused on teada ning edasiliikumine ei tekita liiga suurt stressi.

Kõrgemaid palkasid ning pealehakkamist esimese sammu astumisel!

Artiklite otsing