Iga majapidamise korrashoidmine on keeruline. Veel keerulisem on kõike kontrolli all hoida siis kui sinu kodu on ühtlasi ka su kontor. Statistika järgi on juba üksnes Ameerikas 25 miljonit kodukontorit. See number kasvab iga aastaga. Oma kodus töötada on ju mõnus- tahad lähed haarad külmkapist kotletileiva, tahad töötad terve päev aluspesus ja laulad kõvasti ja valesti oma lemmiklaule. Siiski on üks asi selge- kui sa mingit struktuuri oma niinimetatud kontoris ei loo, kisub asi metsapoole.
1. Vali oma kontorile hoolikalt asukohta. Kui sul on piisavalt ruumi, siis kindlasti eralda kontor kodust. Tööd ei tohiks teha elamisruumides, sest siis kaovad ära piirid kodu ja töö vahel. Sülearvutiga diivanil lösutades ja poole silmaga seebiseriaale vaadates ei edene töö just kõige produktiivsemalt
Tean ühte perekonda, kus pereisa oli endale kodukontoriks ehitanud garaaži. Autot perel polnud ning kasutust garaažist sai ultramoodne kodukontor, mis oli pere elamisruumidest asjakohaselt eraldatud.
Veel sobiksid kodukontoriks ka pööning või kelder. Loomulikult peab kontoripiirkonnas tegema ka vastavad kohandused, et see töö tegemiseks sobiks. Tuleb teha kulutusi töölauale, kontoritarvetele ja -tarvikutele.
2. Eemalda ebavajalikud asjad ja too sisse vajalikud. Kui sul vedeleb töölaual tuhandeid kirjaklambreid, võtmeid eitea mis uste jaoks, ärakuivanud pastakaid, tühje patareisid, siis on aeg neile prügikastielu tutvustada. Viska ära oma ebavajalik risu ning korja kokku laokil olevad juhtmed! Tee seda vähemalt kord nädalas. Ära lase risul endal üle pea kuhjuda.
Hangi kõik vajalik kraam, mis sinu kodukontorile tarvis läheb. Näiteks mugav tool, suure ekraaniga (19”) monitor, paar riiulit ja hunnik failikaustu, prügikast, kohvimasin, printer, faksiaparaat, vajalikud arvutiprogrammid, CD- kirjutaja. Samuti lase kontorisse sisse panna eraldi telefoniliin, et pere- ja töökõned samale numbrile ei tuleks. Arvutist lae maha kõikvõimalikud arvutimängud, et need sulle töö ajal kiusatust tekitama ei hakkaks. Tundsin ühte „töönarkomaani”, kes varahommikust hilisõhtuni oma kodukontoris tööd rügas, polnud tal aega ei pere ega enesehügieeni jaoks, ainult töö ja töö. Naabrid ei tahtnud temaga enam tegemistki teha, sest puudulik enesehügieen hakkas endast tugevalt märku andma. Kõigil oli kahju, et noor mees pere ülalpidamiseks ennast nõnda ohverdanud on ja tööd nii tõsiselt võtab. Siis aga ilmes, et 90% ajast mängis ta hoopis arvutiga kaasahaaravaid strateegiamänge. Asi tuli ilmsiks alles siis, kui naine postkastist kirja mehe vallandamise kohta leidis...
3. Tee endale sobiv graafik. Kodus töötades on raske seada piir kust algab pereelu ja kust töö. Sellepärast tee endale kindel graafik, sea paika kellaajad- mis kell algab sinu töö ja mis kell see lõppeb. Tee see graafik selgeks ka oma perele, et su armsad teaks, mis kell nad koos koduloomadega sinu kontorisse ei sajaks ja mis kell oled jälle nende päralt. Kui sul on kodus ka väikelapsed, siis palka hoidja ja sa näed, et sinu töö produktiivsus on märksa suurem. Kodukontori plussideks on kindlasti see, et saad endale valida ise sobiva graafiku, näiteks kui oled inimene, kellel alles õhtul ideed pähe kargavad, siis saad päeval perega tegeleda ning õhtul kontoris tööd teha.
Siinkohal varitseb sind oht lükata tööasju edasi, et näiteks „Vaprad ja ilusad” lõpuni vaadata või viimaks endale see kauaplaneeritud maniküür ära teha.
4. Sea paika söögiajad. Vajadus pidevalt näksida ja oma töölaud võileibadega üle kuhjata võib saada sinu kontorile saatuslikuks. Söö kindlatel kellaaegadel ning ära tee seda kontoris! Mis mulje jääb sinu koostööpartneritele kui saadad neile dokumendi, mille nurgas on veel tükk eilset moosisaia? Vaevalt neid sinu menüü huvitab. Mine söömiseks kööki või hoopis parem- mine tee seda väljas, nii saad ühtlasi ka pead tuulutada ja jalutada. Kui kodu on su kontor, ei ole sul seda aega, kus jalutad töölt koju. Värske õhk on aga tervisele vajalik. Tee õues jalutuskäike. Kui oled loomasõber, võta endale näiteks koer, kellega regulaarselt jalutamas käia.
5. Maga end korralikult välja. Selleks, et olla tootlik, pead sa ühe kolmandiku oma elust magama. Paljud ütlevad, et neil pole magamiseks aega. Tegelikult on uni meile vajalik ja peame need 8 tundi kuidagi täis magama. Uni annab jõudu ja energiat tegutsemiseks. Kui sa jääd magama kohe peale voodi puudutamist või ei suuda äratuskella peale ärgata on üks asi kindel- vajad rohkem und!
Kodukontori plussid
› teatud vabadus oma aja planeerimisel..
› tööle mineku ja tuleku arvelt hoitakse aega kokku.
› ei kulu raha väljas söömisele.
› stress ei kipu nii kergesti tulema, sest töötad oma pere läheduses.
› kodukontor hoiab raha kokku üüripinna arvelt.
› kui oled pereema, saad olla oma laste läheduses ja neil silm peal hoida.
Kodukontori miinused
› piir kodu ja kontori vahel on kerge kaduma.
› tekib mõningane võõrandumine töökollektiivis töötamisest.
› sul tuleb teha kulutusi kontori sisustamiseks ja sobivate töövahendite hankimiseks.
› informatsioon liigub natuke aeglasemini, sest oled ülejäänud kollektiivist eraldatud.
› suhtlemine jääb unarusse ja võid tunda ennast veidi üksildasena.
Kui sa töötad kodus, siis pea meeles, et kodu on see, kus on sinu süda, kontor on aga koht, kus sa tööd teed! Kodukontoril on mõtet ainut siis, kui hoiad töö pereelust eemal ja sead selge piiri töö ning pere vahele.
Allikas: www.buduaar.ee