AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Kui karjäär kipub takerduma ja uusi väljakutseid kuidagi ei leia
 

Kui karjäär kipub takerduma ja uusi väljakutseid kuidagi ei leia

Kaasaegne edumudel nõuab pideva tööalase karjääri edendamist. Edukas töötab (või mõtleb tööle) vähemalt 12 tundi ööpäevas. Edukas omab raha ja asju, uhket ametinimetust või muljetavaldavaid töövõite. Edukus on elustiil.

Tahtmatult tekib aga elus perioode, mil tunneme end rahulolematult või ebakindlalt. Tööalane võmekus võib olla langenud, seatud eesmärgid on saavutatud, edasised arenguvõimalused puuduvad, motivatsioon on vähenenud või usk enesesse kahanenud. Kes meist ei ole hommikul ärganud tundega, et algav tööpäev tekitab vastumeelsust? Kui samalaadseid tundeid hakkame tundma ka keset tööpäeva ja korduvalt, tekib ühel hetkel sisemine vajadus oma elu kardinaalselt muuta. Vahetada töökohta? Võid avastada, et kui töö sisu jääb uuel ametikohal eelnevaga üldjoontes samaks, siis ei aita ka töökoha vahetus. Muutub vaid keskkond, kuid sisemine rahulolematus jääb.

Üks tuttav müügiesindaja (nimetagem teda Antsuks) kurtis kord oma muret. Igas firmas, kuhu teda kutsutakse käivet kasvatama, saavutab ta seatud eesmärgid plaanitust tunduvalt kiiremini. Käibe kasvades ei jõua tootmine enam järgi, müügitöö takerdub logistika taha ja Antsul hakkab igav. Ants hoiatab küll alati uut tööandjat, et tema peab saama segamatult tööd teha (loe: müüa), aga millegipärast suudab Ants ikka rohkem müüa, kui teised toota. Kui eesmärgid enneaegselt saavutatud ja Antsul igav hakkab, võib ta ülbeks muutuda. Rutiini tekkides võib ta klientidega või kaastöötajatega konflikti sattuda. Ja nii juba mitmeid kordi järjest. Ants ise on hakanud arvama, et viga on temas. Viimaks pakuti talle müügijuhi kohta, aga Ants ei tahtnud. Talle kohe ei meeldi juhtida. Kogu see olukord tekitab Antsule parajat peavalu (tablette Ants võtta ei taha).

Lugu paistab pealtnäha humoorikas, kuid ei ole seda tegelikult mitte. Ants on teatud mõttes saavutanud oma karjäärilae. Armastatud töö ammendab ennast kiiresti, peale igat töövõitu saabub madalseis ja uute eesmärkide seadmine on raske. Kui töö muutub rutiinseks, võib tekkida „staarikompleks“. Hetkest, mil töö „selge“, puudub igasugune pinge.

Arvatakse, et niisugune hetk tekib tavaliselt vanemas eas. Kahjuks tuleb seda järjest enam ette just kiiret karjääri teinud noortel ja keskealistel. Seda aega võiks võtta kui võimalust midagi enda heaks ära teha. Leida taas mõni ammu-unustatud hobi, minna kursustele või otsida üles vanad sõbrad. Kogu elu ei pea olema keskendunud vaid tööalaste eesmärkide leidmisele-saavutamisele. Edukas ja rahulolev võib olla ka muul moel.

Küsite, mis on Antsust tänaseks päevaks saanud? Ants läks vahelduseks Taani talusulaseks. Naudib füüsilist tööd, õpib keelt ja plaanib peret luua. Vahel küll tekkivat tunne, et tahaks jälle müügitööd teha. Aga Ants hoiab ennast tagasi. Küll jõuab.

Karjääri erinevad käsitlused:

  • Karjäär on kiire tööalane edenemine, millega kaasneb staatuse ja raha suurenemine
  • Karjäär on töötamine mingil kindlal erialal
  • Karjääri võib mõista kui töökogemuste seeriat, mis viib antud vadkonnas edasi ning nõuab aega, pühendumist, energiat ja võimete rakendamist
  • Karjäär on inimese tööalaste positsioonide vahetus ühiskonnas ehk töökohtade jada

Gerly Tuisk
CV Keskus
Personali- ja värbamiskeskuse juhataja
Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 1  |  Keskmine hinne: 1
Hinda:
Artiklite otsing