AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Keskealised tööturul tõrjutud
 

Keskealised tööturul tõrjutud

Suur osa keskealistest kaotab töö, kui neile kümneid aastaid palka maksnud firma pankrotti läheb või tegevuse lõpetab. Selline inimene pole saanud täiendkoolitust, ei ole pidanud õppima keeli ega arvutit kasutama ning tunneb ennast tööturul lootusetuna. Läbi klaasi pildistatud Harri töötas 13 aastat ehitajana ETKVL-is ning selle lagunedes jäi tööta. Praegu ei lase ka kehv tervis tal tööle minna.

Kuigi töötus Eestis väheneb, on tööjõuturul valitsev noorusekultus sealt välja tõrjunud parimas loomeeas neljakümnendates inimesed, kellel on tööd leida peaaegu võimatu.

Tartu Ülikooli professori Marju Lauristini sõnul näitab Tartu Ülikooli küsitlus, et 45-aastastel ja vanematel on hirm töö kaotuse pärast ja see põhjustab suure sotsiaalse stressi. "Praegu visatakse inimesed alates 45. eluaastast tööturult välja, mil on nende töötamise tippaeg," ütles ta.

38-aastaselt maha kantud

Kuna samas väheneb sündivate laste arv, kes tulevikus peaksid pensionäre ülal pidama, siis parimas elujõus inimeste tööturult tõrjumisega põletame küünalt kahest otsast, märkis Lauristin.

Konsultatsioonifirma ARIKO ReServ konsultandi Kersti Aave sõnul on surve tööturul suur ja mõned kannavad end tööturult maha juba 40. eluaasta paiku.

"Olen kohanud noori naisi, 38-aastased tulevad ja ütlevad, et mis väljavaateid mul enam, pean otsi kokku tõmbama ja vaatama, kuhu mind veel võetakse," ütles Aave.

Üle 40-seid tööotsijaid on firmas kümme protsenti. Keskealiste puuduseks on vähene täiendkoolitus ja nõrk keelte- ning arvutioskus.

Aave sõnul küsivad tööandjad sageli nooremaid kandidaate.

"Peame vanusepiiri panemist suhteliselt diskrimineerivaks ja ebaeetiliseks, aga lähtume ikka kliendi eelistusest," ütles Aave. "Oleme pakkunud kliendile ka üle soovitud vanusepiiri, kui näeme, et tööotsija seda väärib."

Teaduskraadiga koristajad

54-aastane Olga nimetab end töölkäijana erandiks. "Kui oma 20 aastat oldud töökohalt ära tuleks, siis ma tööd ei saaks," arvab ta. "Väga raske on pärast 40. eluaastat tööd leida, minu 45-46-aastased sõbrannad on kandidaadikraadiga ja töötavad koristajana või kioskis."

Tööturuameti peadirektori Mati Ilissoni sõnul on aktiivsetel ja õppimisvõimelistel inimestel piisavalt võimalusi töö leidmiseks. Samas tõdes ta, et vanematel inimestel on raskem tööd saada kui noortel, kuigi tööandjad ei taha enam ka verinoori, kogemusteta töötajaid.

Tema sõnul peaksid keskealised õppima ennast välja pakkuma, hoiduma kõhklemast ja mitte kaotama lootust. Ega tööandjale meeldi, kui töövestlusel mõne 40-aastase esimene küsimus on, et "oi, kuidas te mind, vanainimest, välja valisite" selle asemel, et tõestada, millised kogemused ja oskused tal on, ütles Ilisson.

Allikas: www.epl.ee
Artiklite otsing