AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Kas on võimalik omada nii karjääri kui ka perekonda?
 

Kas on võimalik omada nii karjääri kui ka perekonda?

Kas on võimalik omada nii karjääri kui ka perekonda?

Enamuses perekondades jõuab lõpuks kätte aeg, kus tuleb vastu võtta otsus: kas jätkata karjääri või kasvatada last. Tavaliselt otsustatakse sel juhul, et naine peab lapse kasvatamiseks töölt lahkuma. Tänapäeval naasevad naised finantsolukorra tõttu või muul valikul tööle - sageli oodatust varem.

Milline on siis vastus? Kas karjääri ja perekonda saab ühendada? Kas lapse või vanema suhtes on aus jätta põnn terveks päevaks lasteaeda?

Paljud ütlevad siinkohal ei. Proua Heidi, kes tegeles edukalt PR-tööga, otsustas oma poja kasvatamise pärast tööst loobuda.

"Ma arvasin, et minu jaoks oleks parim lahendus temaga terve päev koos olla," ütleb Heidi

Tema sõnul oli töölt lahkumise otsus tingitud nii vanemlikust kui ka finantsseisukohast. "Soodsa hinnaga lapsehoidja otsimine mõjutas väga oluliselt minu kojujäämise otsust."

Samas mõtleb nii mõnigi, et täiskoha palga vahetamine lasteaiatasu vastu ei tasu ennast ära. Ent siin tulevad mängu ka teised väärtused. "Ma tunnen, et esimesel kolmel aastal on lapsega koos olemine väga oluline," ütleb Heidi. "Tegelikult hämmastas mind, kui paljud emad jäävad lapsega koju."

Mida aga teevad firmad, et meelitada vanemaid pärast lapse sündi tööle tagasi? Üheks ideeks on paindlik töökorraldus (PTK). PTK võib hõlmata telekommunikatsiooni modemi kaudu, tööjaotust, kus kahel inimesel on ühine töö või libisevat töögraafikut. 1995.aastal tegi firma Hewitt Associates uurimus kindlaks, et 1050 suuremast USA ettevõttest võimaldasid PTK-d 67%; 1990.aastal oli see arv veel 54%.

PTK võib vähendada radikaalselt tööjõu voolavust. 92 ettevõttest, mis osalesid riiklikus paindliku töökorralduse alases uuringus, teatas 64% kolm aastat pärast PTK juurutamist tööjõu voolavuse vähenemisest. PTK parandab ka töörahulolu, moraali ja lojaalsust. Firmas Johnson & Johnson, mis figureerib püsivalt Fortune parima mainega firmade nimekirjas, soovitavad töötajad, kes PTK-d kasutavad, tõenäolisemalt firmat hea tööpaigana ka teistele.

Mida see Teie jaoks tähendab? Kui Te kaalute perekonna loomist, rääkige oma ülemusega, et välja selgitada, kuidas oleks asju võimalik korraldada. Kui Te olete hinnatud töötaja, peab olema võimalik PTK kasutamine, mida oleks võimalik rakendada, et hoida Teid tööl ning tagada samal ajal Teie ja Teie lapse heaolu. Firmad, mis PTK-d ei kasuta, ei suuda tänapäeva ärikliimas konkureerida. PTK ei puuduta üksnes naisi. Tänapäeval jäävad paljud isad lapse kasvatamiseks koju. Kaasaja majanduse ja konkurentsi tingimustes võib paindlik töökorraldus olla just see, mida arst soovitab, et hoida Teid ja Teie perekonda kindlal teel edu ja õnne suunas.
Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 0  |  Keskmine hinne: 0
Hinda:
Artiklite otsing