Euroopa Liidu riikides ei ole eraldi elamis- ja tööluba, vaid elamisluba töötamiseks. Sellise loa väljastamine on praeguste liikmesriikide kodanikele üsna lihtne ja formaalne, kuid asja muudavad keerulisemaks vanade liikmesmaade kehtestatud piirangud.
EL-i kodanik võib liikmesriigis viibida ilma elamisloata kuni kolm kuud, alates riiki sisenemise päevast mõistliku aja jooksul ja tööotsimise eesmärgil, mis näiteks Eesti õiguse kohaselt on piiratud kuue kuuga. Pikemaks ajaks on vajalik elamisluba, mis liidu kodanikule antakse töötamiseks, ettevõtlusega tegelemiseks ja õppimiseks. Kodaniku perekond saab elamisloa tema juures elamiseks. Oluline on märkida, et liidu kodanik ja tema perekond peavad omama piisavalt raha ja tervisekindlustuslepingut, et vältida koormaks muutumist teise liikmesriigi ravikindlustussüsteemile.
Eesti kodanik peab vanadesse liikmesriikidesse tööle mines taotlema tööluba, see antakse talle üldjuhul siis, kui ametikohale ei leita oma riigi kodanikku. Mitu liikmesriiki on juba lihtsustanud ja kiirendanud eestlastele töölubade andmise menetlust.
Kodakondsus- ja migratsiooniamet