Juveliir

JUVELIIR

Töö iseloom

Juveliiri tööks on vääriskividest ja väärismetallidest ehete ja tarbeesemete valmistamine. Seda tööd on tehtud juba väga ammu ja viimastel sajanditel pole valmistamise tehnikate osas erilisi muutusi toimunud. Väärismetallidest sõrmused, kõrvarõngad, kaelakeed, käe- ja muud võrud ning graveeringud on juveliiride kätetöö.  Paljud juveliirid on spetsialiseerunud ühele konkreetsele valdkonnale nagu kujundamine, ehete hindamine või parandamine. Väiksemates juveeliärides tegeleb juveliir kõigi nende töödega ainuisikuliselt. Juveliiritöökodade igapäevatöö on sõrmuste suurendamine või väiksemaks tegemine, kivide sissemonteerimine, kinnituste parandamine jms. Enamuse juveliiride jaoks on nende töö kunst, kuna see on kordumatu. Juveliiri kavandatud ehted on tavaliselt konservatiivsemad ja traditsioonilsemad, nad ei jää riiete külge kinni ja ei kriimusta. Kunstniku disainitud ehted võivad olla vägagi ekstravagantsed, kuid igapäevaseks kandmiseks tihti sobimatud. Hoolimata sellest on autoriehted kunstiarmastaje seas kõrges hinnas. Klientide tellimused uue ehte valmistamiseks saavad alguse kavandist või juveliiri kogemusel põhinevast hinnangust, milline ehe võiks kandjale sobida. Tavalisemad ja odavamad ehted valmistatakse tüüpvormi järgi, kallimad erikavandite alusel ja käsitööna. 
Kõik väärismetallid ja -kivid tuleb enne töötlemist ärahinnata. Metallide kvaliteeti näitab nende puhtus, mida tähistatakse prooviga. Ka kivid tuleb eelnevalt hinnata, määrates nende omapära ja ehtsuse. Juveliirid, kes omavad gemmoloogitunnistust võivad teha vääris- ja poolväärismetallide ja -kivide hindamistöid. Kuna juveliiri töömaterjalid on väga kallid, on oluline nendega kokkuhoidlik ringikäimine. Metallist pindade töötlemiseks kasutatakse kemikaale ja lihvimismasinat, kuid kõige kokkuhoidlikum tööriist on terav saabel, millega pealispinnalt eemaldatakse õhuga kokku puutudes tuhmunud pinnad. Juveliirid osalevad ka juveliiritööks vajalike vahendite ja tööriistade valmistamises. 

Töötingimused

Juveliiritöö on istuv töö. Väikeste detailidega tegelemine nõuab kannatust ja kindlakäelisust. Sellisest tööst tuleneb suur pinge silmadele, mistõttu on vajalik aeg-ajalt töö kõrvale panna ja silmadele puhkust anda. Tellimuse täitmisel suureneb hoolikus ja tähelepanu sedamööda, mida kaugemale on töö arenenud. Üks eksimus võib rikkuda töö, mida mitu päeva tehtud ja siis tuleb jälle otsast peale alustada. Metalle on võimalik ümber sulatada, kuid kivide puhul võib eksimus tekitada pöördumatu kahjustuse. Juveliiri tööaeg on tavaliselt normeeritud, kuid tööd võib teha endale sobival ajal. Müügitööga tegelevatel juveliiridel on sarnane töö teiste müüjatega - nad peavad olema asjatundlikud ja valmis andma seletusi ehete kunstipära ja materjalide kohta. 

Vajalikud teadmised, oskused ja iseloomuomadused

Juveliiritöö on loov töö, mistõttu on oluline hästiarenenud kunsti- ja ilumeele. Juveliiriks õppimine võib toimuda kohapeal, vanemate meistrite juures õpipoisiks olles. Tavaliselt selgub üsna pea, kas see inimene sobib juveliiritööle või mitte. Füüsika, keemia, mehhaanika, ja geomeetria tundmine võimaldavad luua ehteid, mis on vastupidavad ja ilusad. Hea tulemuse saavutamiseks on vajalik peente detailide ja terviku üheaegne tunnetus, harmoonia leidmine erinevate metallide ja kivide kombineerimisel ja neile vormi andmisel.

Artiklite otsing