AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Inimeste aitamine Euroopas annab noortele hea kogemuse
 

Inimeste aitamine Euroopas annab noortele hea kogemuse

Frank Sprenk-Dorn
Programmis osalemiseks on vaja korralikku eeltööd
Noorel inimesel on võimalus leida endale palju uusi rahvusvahelisi tutvusi

Vabatahtlik teenistus Euroopas tähendab osalemist projektides, kus tegeldakse probleemsete inimeste, keskkonnakaitse ja rassismi vastu võitlemisega.
"Paljudele tundub uskumatu, et tegemist on peaaegu tasuta võimalusega," ütleb Euroopa Noored Eesti büroo programmi konsultant Mirjam Jänes. Samas ei tohi unustada, et tegemist on haridusliku programmiga, mitte lihtsalt reisimisega. "Inimeselt oodatakse selget panust Euroopa assotsiatsiooni," lisab Jänes. Euroopa vabatahtlike teenistus on programmi Euroopa Noored alaprogramm, mis toetab 18-25-aastaste lühi- ja pikaajalist vabatahtlikku teenistust mõnes Euroopa Liidu liikmesriigis.
Praegu puhkav Nelli Timm (23) oli 2002. aastal kuus kuud vabatahtlikus teenistuses Prantsusmaal Strasbourgis, kus tegeles probleemsete noorukitega. "Osa olid immigrandid, osal oli probleeme narkootikumidega või lihtsalt rahamure." Noortele korraldati üritusi ja väljasõite, millega nad oma aega said sisustada. "Väga vahva kogemus ja palju positiivseid emotsioone," räägib Timm muljetest.
Enne minekut tuleb teha korralik eeltöö. "Arvestada tuleb sellega, et alati ei saada kohapealse organisatsiooni ja tugiisikuga head kontakti ning ei olda rahul valitud programmiga," nimetab Mirjam Jänes probleeme, mis võivad tekkida. Kuigi keeleoskus ei ole kohustuslik, peaks keelt siiski valdama. "Ma ei saanud nende muredest alati päris täpselt aru," lausub Timm, kes prantsuse keelt enne minekut väga hästi ei osanud. Iga vabatahtlik vajab saatvat ja vastuvõtvat organisatsiooni. "Parimal juhul on noorel olemas juba sidemed mõne mittetulundusühinguga, kui need puuduvad, tuleb kontaktid luua," loetleb Mirjam Jänes väheseid nõudeid, mida programmis osaledes tuleb täita. Nooruk peab olema tegev mõnes mittetulundusühingus või organisatsioonis, mis ei taotle kasumit. Organisatsiooniga koos valitakse välja projekt, kus osaleda. Osalemise teeb kergemaks asjaolu, et saatev ja vastuvõttev organisatsioon ei pea sama valdkonnaga tegelema.
Kirju seltskond
Valdav osa projekte on seotud sotsiaaltöö, probleemsete laste, vanurite ja puudega inimestega. Noored osalevad ka programmides, kus tegelevad keskkonnakaitse või mõne kindla probleemiga, näiteks rassismi või aidsiennetusega. "Palju oleneb inimesest endast, mis teda huvitab ja millega ta edasi tahab tegeleda - valikuvõimalus on päris suur," märgib Jänes.
Vabatahtlikus teenistuses osalev seltskond on kirju, Nelli Timm leidis endale uusi tuttavaid Hispaaniast, Saksamaalt, Inglismaalt ja Mehhikost. Peale töö jääb aega üle ka ringi vaadata. Vabatahtlikele on ette nähtud puhkus, mille ajal Timm käis Lõuna-Prantsusmaal ja Korsikal. Samal ajal maksti talle ka päevaraha.
Programmis võivad osaleda kõik. "Haridustase, päritolu ja majanduslik seis ei mängi mingit rolli," ütleb programmi koordineeriv Jänes. Kinni makstakse sõidukulud ja reisikindlustus, elamine ja söömine on samuti tasuta. Lisaks antakse igas riigis vabatahtlikele taskuraha, millega tuleb korralikult toime.
Probleemsed noored
Projektis on võimalk osaleda ühe korra.
› Lühike teenistus kestab kolm nädalat kuni kuus kuud ja on mõeldud erivajadustega noortele.
› Pikk teenistus kestab kuus kuni kaksteist kuud.
› Ettevalmistuseks annab Euroopa Noored Eesti büroo 320 eurot.
› 2001. ja 2002. aastal läks Eestist Euroopasse 55 noort.
› Eestisse tuli vabatahtlikku teenistusse 33 noort.
› Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania on populaarsemad sihtpunktid

Allikas: Eesti Päevaleht
Artiklite otsing