AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Eesti töötaja tahab puhata
 

Eesti töötaja tahab puhata

"Plaan on korraks Eestist ära Hollandisse minna," paljastab Kristi-Jette Remi oma kahenädalase suvepuhkuse plaane. "Sõpradega sõpradele külla." Puhkuse jagamine kaheks sobib talle, ühe osa jõudis turundusjuht kevadel ära puhata.

Kui viis aastat tagasi tuli mõnda töötajat kaikaga puhkusele ajada, siis nüüdseks on personalijuhtide hinnangul olukord muutunud - üha enam uuritakse, kuidas seadusega ette nähtud puhkusele legaalselt lisa saada.

Sampo Panga personalijuht Liina Oks kinnitas, et seda küll ei ole, et eesti inimene ei tahaks suvel puhkusele minna. "Võib-olla on põhjuseks seegi, et Eesti seadused on nüüdseks muutunud ja puhkus aegub nelja aasta pärast. Ja see paneb inimesi mõtlema," rääkis personalijuht. Tema arvates on muutunud ka tööandjate suhtumine - puhanud inimene teeb palju efektiivsemalt tööd ja eksib vähem.

"Puhkuste kohta nüüd enam ei küsita, sest puhkusekavad on tehtud. Kui on mingeid muudatusi sisse vaja viia, lepitakse juhiga kokku ja ikka on saanud kõik tehtud," sõnas Oks. Personalijuhi hinnangul on eestlased aastaks 2003 puhkuseseadusega kursis.

E-koolitusfirma Trainator turundusjuht Kristi-Jette Remi (24) puhkab suvel vaid kaks nädalat. Sest firma on nii väike, et kui kõik töötajad suvel pikaks ajaks ära jäävad, pole, kes tööd teeb. Et kõik saaksid natukenegi suvel puhata, tuleb minna kompromissile. "See on üksteisele vastutuleku ja kokkuleppe küsimus. Nojah, aga minu meelest on ka kaks nädalat piisavalt pikk aeg," ei näinud Remi selles probleemi. "Ülejäänud kaks nädalat sai mul juba kevadel ära puhatud."

Puhkuselejäämises midagi keerulist pole. "Aastaid tagasi ma ei teadnud, kui pikk tohib üks puhkusejupp olla ja kas puhkuse võib võtta esmaspäevast reedeni või peab kindlasti nädalalõpu ka ära vormistama. Aga alati olen küsimustele vastuse saanud, on siis asja selgitanud raamatupidaja või mõni teine asjatundja," rääkis Remi. "Päris esimeses töökohas huvitas mind puhkuseraha arvestamine."

Ametiühingute juristi Helve Toomla sõnul peaksid ettevõtetes puhkuste ajakavad juba jaanuari lõpul paigas olema, ometi tuleb veel nüüd küsimusi laadis 'kas mul on õigus puhata' ja 'kui palju on õigus puhata'. Palju küsitakse 3- ja 6-päevaste nn lapsepäevade kohta.

Liina Oksa sõnul vanemapuhkust küll võetakse, aga mitte palju. Oma osa mängib siin nende päevade eest arvestatava puhkusetasu viimine miinimumini.

Puhka õigesti Helve Toomla selgitab:

Puhkus - puhkust saavad kõik, kellel on sõlmitud tööleping. Töövõtu-, käsundus- ja võlaõiguslike lepingute alusel või FIE-na töötades puhkuseõigust pole.

Puhkus on vähemalt 28 kalendripäeva, pikendatud puhkus on alaealistel ja töövõimetuspensioni saajatel. 35 kalendripäeva saavad puhata riigi- ja kohaliku omavalitsuse ametnikud, kuni 56 kalendripäeva pedagoogid. Puhkuse saamiseks peab esimesel töö-aastal olema ametis vähemalt kuus kuud ja puhkuse pikkus on proportsionaalne töötatud ajaga ehk kaks nädalat.


› 3- ja 6-päevane vanemapuhkus - antakse emale või isale (aga mitte mõlemale) tema soovil. Igal aastal peab ema või isa kirjutama tööandjale avalduse või andma kohe avalduse palvega, et soovib neid päevi igal aastal kasutada.

Kolm kalendripäeva saab lapsevanem, kel on üks või kaks alla 14-aastast last.

Kuus kalendripäeva saab, kui on kolm või enam alla 14-aastast last või vähemalt üks alla 3-aastane laps. Neid päevi võib võtta koos põhipuhkusega (tööandjal pole õigust keelduda) või tööandjaga kokkuleppel muul ajal.


› Mitmeosaline puhkus - kui puhkus jaotatakse mitmeks osaks, peab üks osa olema vähemalt 14 kalendripäeva pikk. Ülejäänu võib välja võtta kas või ühe päeva kaupa, kuid see õigus peab olema siis kõikidel töötajatel.


› Palgata puhkus - eeldus, et palgata puhkuse saamiseks peab olema põhipuhkus puhatud, on väljamõeldis. Palgata puhkust võib võtta siis, nii sageli ja nii pikaks ajaks, kui pooled selles kokku lepivad.

Kohustuslik on palgata puhkust anda riigieksamite tegijale, samuti tuleb anda kuni 14-aastase lapse vanemale täiendavat palgata lapsepuhkust kuni 14 kalendripäeva tööaasta kestel.


› Puhkuste ajakava - kui ajakava pole tehtud, võib töötaja jääda ära siis, kui tahab. Kaks nädalat peab sellest kirjalikult ette teatama.

Allikas: www.epl.ee

Artiklite otsing