Dispetšer

DISPETšER

Töö iseloom

Transpordiasutustes töötavate dispetšerite põhitööks on liiklusvahendite liinile saatmine ja vastuvõtmine ning arvestuse pidamine sõiduplaani täitmise üle. Bussijaama dispetšeri tööpäev on väga tihe ja tal on täita mitmeid erinevaid kohustusi. Põhiliseks tööülesandeks on busside liinile saatmine ja vastuvõtmine. Enne sõidu alustamist annab dispetšer bussijuhile teekonnalehe ja vajaliku dokumentatsiooni. Ta kontrollib, et teekonnalehel oleks juhi allkiri, et oleks läbitud meditsiiniline kontroll ja registreerib kütusejäägi. Bussi rikke korral saadab dispetšer sündmuskohale tehnilise abi, suunab bussi töökotta ja vormistab remonti mineva bussi teekonnalehe. Et liinil koht tühjaks ei jääks, otsib dispetšer remonti saadetud bussi asemele reservmasina. Kui bussid liinilt saabuvad, annavad nad dispetšerile üle teekonnalehe ja tehnilise dokumentatsiooni. Viimane registreerib liinidelt saabuvate busside kütusejäägi ja päeval toimunud asendussõidud. Oma töös kasutab dispetšer palju arvutit, asjaajamise hõlbustamiseks kannab ta kõik andmed arvutisse, kust neid vajadusel on lihtne leida. Dispetšeri tööülesannete hulka kuuluba ka klientide ja reisijatega suhtlemine. Ta võtab klientidelt vastu juhuvedude ja kiirtellimusi, teatab ta klientidele tellitud autobussi numbri. Busside tellimise hinnakiri asub dispetšeri käsutuses ja ta jagab klientidele ka sellekohast infot. Vajadusel informeerib dispetšer kliente busside sõidumarsruudist ning väljumise ja saabumise kellaaegadest. Hommikul ja õhtul koostab dispetšer operatiivaruanded ja tööpäeva lõppedes teeb väljumisaruande päeva sõitudest.

Töötingimused

Dispetšerite töö toimub vahetustega töögraafiku alusel, on nii öiseid kui ka päevaseid valvel. Ööpäevas on 2 vahetust ja üks vahetus kestab 12-13 tundi. Päeval töötavad nii garaaži kui ka peadispetšer, kuid öösel täidab üks inimene mõlema kohustusi. Töörütm on erinevates dispetšerpunktides erinev, kuid tavaliselt järgneb kahele 12 tunnisele tööpäevale kolm puhkepäeva. Kuna dispetšer peab olema väga tähelepanelik ja kiire, võib selle töö vaimset koormust pidada üsna suureks. Ta ei saa endale lubada pikki puhkepause, sest töötempo on väga pingeline. Iga signaal, mis dispetšeripunkti jõuab, nõuab kohest reageerimist.

Vajalikud teadmised, oskused ja iseloomuomadused

Dispetšeril peab ameti omandamiseks olema keskharidus, spetsiaalse väljaõppe saavad nad töökohal. Dispetšer peab tundma kasutatavaid arvutiprogramme ja oskama suhelda nii eesti kui ka vene keeles. Kiire reageerimine ja operatiivsus on vajalikud tööprotsessi tõrgeteta laabumiseks. Dispetšer ei või endale lubada lohakust ja unustamist.

Rõõmsameelsus, hea suhtlemisoskus ja asjatundlikkus võimaldavad dispetšeril teenida bussijuhtide ja kolleegide lugupidamise.

Artiklite otsing