Diskor

DISKOR

Töö iseloom

Diskorid töötavad meelelahutusasutustes - ööklubides, restoranides, baarides. Erinevates klubides mängitakse erinevat muusikat ja tavaliselt on diskorid spetsialiseerunud teatud muusikalisele maitsele. Diskoreid on hakatud nimetama DJ-deks, mis on lühend inglisekeelsest väljendist disc jockey. Põhikohaga töötavaid diskoreid on väga vähe, reeglina peetakse diskoriametit põhitöö kõrvalt. DJ ülesandeks on peoliste lõbustamine ja tantsumuusika mängimine. Tänapäeval on diskori kui jutuvestja ja lobiseja roll jäänud tahaplaanile ja rohkem tähelepanu pööratakse muusikalise kvaliteedi tagamisele ja põnevate mikside (mix - ing.k. segama, laulude kokkusulatamine) mängimisele. Siiski tuleb DJ-l peolistega suhelda, pidu sisse juhatada, õnnesoove ja tervitusi edasi anda ja vahel ka seltskondlikke mänge, karaoket ja mitmesuguseid võistlusi korraldada. Diskor peab tabama ära saalis valitseva õhkkonna ja valima mängitava muusika vastvalt selle õhtu publikule ja meeleoludele. Sageli mõjub rahvale ergutavalt vanade menulugude mängimine, mõnikord tahetakse kuulda ainult hetkel populaarseid lugusid. Ootused DJ suhtes on erinevad ka maal ja linnas. Maakohtades peavad DJ-d peolisi rohkem ergutama ja kaasa kutsuma, siin ei ole oma tähtsust kaotanud diskori kui jutuvestja ja lobiseja roll.

DJ töös pakub rõõmu see, kui suudetakse publik kaasa haarata ja nad ka ebatraditsiooniliste lugude ajal tantsupõrandale saada. Kui peolised on rahul, on DJ oma tööd hästi teinud.

Töötingimused

Diskori tööpäev algab peaaegu alati hilisõhtul ja kestab kuni varajaste hommikutundideni. Selline tööaeg mõjub organismile küllaltki kurnavalt, eriti kui juurde arvata ööklubide ebapiisav ventilatsioon ja tugeva võimendusega kaasnev vibratsioon. Seega võib DJ-ametit pidada tervistkahjustavaks tööks.

Tervislikel kaalutlustel ei tööta enamus diskoreid rohkem kui 2-3 õhtut nädalas. Liiga suure koormuse korral muutub töö rutiinseks, sest õhtust õhtusse tuleb mängida sarnaseid lugusid. Sellisel juhul ei suuda DJ enam tunnetada publiku meeleolusid ja see viib töö kvaliteedi alla.

Vajalikud teadmised, oskused ja iseloomuomadused

Diskoriks saab peamiselt iseõppimise ja harjutamise teel. Hästi tuleb kursis olla valitsevate populaarsete muusikasuundadega, kuid aeg-ajalt peab publikut üllatama, pakkuma midagi uut. Diskor ei või publikule peale suruda oma isiklikku maitset. Tänapäeval on DJ-de käsutuses moodne muusikaaparatuur, mille käsitsemine nõuab erioskusi. Paljud vanema põlvkonna diskorid on jäänud endisaegsete kassettmakkide ja lindikerimise juurde, siiski on kõik suuremad meelelahutuskohad tänaseks üle läinud kaasaegsele tehnikale. DJ peab olema hea väljendusoskusega aktiivne suhtleja, samas peab ta tunnetama publiku meeleolusid ja oskama vastavalt õhkkonnale ka muusikat valida. Tugev tervis ja hea vastupidavus aitavad vältida üleväsimust. Range enesedistsipliin on vajalik selleks, et tööd ja lõbutsemist mitte segi ajada.

Artiklite otsing