AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv Börsimaakler
 

Börsimaakler

BÖRSIMAAKLER

Töö iseloom

Börs on põhimõtteliselt nagu turg, kus korraldatakse kaupade või väärtpaberite regulaarset ostu-müüki. Levinuimad börsil kaubeldavad artiklid on väärtpaberid. Börsimaaklerid on turul vahendajateks, sest nad ise müüdavat kaupa ei tooda ega oma, vaid ainult müüvad või ostavad. Erinevates riikides toimib börs sarnaste põhimõtete alusel, kuigi väliselt võib asi hoopis teisiti välja näha.
Eesti börsimaakleri tööpäev algab ajakirjanduse läbitöötamisega, eriti huvitavaks teemaks on börsimaaklerile majandusuudised. Ajakirjanduse muudab oluliseks tõsiasi, et Eesti noort börsi mõjutavad suures osas ettevõtete uudised ja investorite emotsioonid. Investoriteks nimetatakse börsi kontekstis neid, kes oma raha börsi vahendusel väärtpaberitesse paigutavad.
Olles ajalehed läbi vaadanud, peab maakler nõu klientidega, kelle volitusel ta tehinguid sooritab ja märgib üles nende ostu ja müügisoovid. Kui börs avatakse, läheb börsimaakleri elu väga kiireks ja närviliseks. Mitme järgneva tunni jooksul toimub pidev konsulteerimine klientidega ja suhtlemine börsiga klientide ostu- ja müügisoovide realiseerimiseks. Börsimaakler hoiab kliente kursis olukorraga turul ja vormistab ostu-müügi ordereid. Pealelõunasel ajal on kauplemine vaibunud ja börsimaakler hakkab klientidele koostama lühikokkuvõtteid möödunud päevast. Kokkuvõttes on toodud kliendi aktsiate liikumised, avamis- ja sulgemishinnad. Sündmuste illustreerimiseks ja turust parema ülevaate andmiseks on lisatud kommentaare ja analüüse toimunu kohta ning prognoose edaspidiseks. Seega koosneb börsimaakleri tavaline tööpäev kolmest suuremast osast: päeva alguses infokogumine ja kliendisuhtlus, ennelõunal aktiivne kauplemine börsil ning pärastlõunal kokkuvõtete tegemine päeval toimunust.

Töötingimused

Börsimaakleri tööpäev algab kell 9.00 ja lõpeb ametlikult kell 17.00, siiski tuleb mõnikord ette ületunde, kuid seda pigem nädala sees kui nädalavahetustel. Aktiivne kauplemine algab juba 20 minutit enne börsi avamist, siis korrigeeritakse omavahel noteeringuid ja kuulatakse maad. Börsi ametlik avamine on kell 10.00 ja siis muutub kauplemine ülielavaks. Valitseb närviline õhkkond ja pinged on kruvitud kõrgele, seda võib täheldada eriti siis, kui börs teeb läbi kiire hindade tõusu või languse. Vaimne pinge on kauplemisperioodil äärmiselt suur. Kogu börsiga suhtlemine toimub arvuti börsiterminaali kaudu ja filmidest nähtud nn. põrandaga börsi, kus sebib suur hulk kätega vehkivaid ja närviliselt karjuvaid tegelasi, Eestis ei ole.

Vajalikud teadmised, oskused ja iseloomuomadused

Börsimaaklerina töötamiseks on vaja majandusharidust. Vajalik on orienteerumine üldistes majandusnäitajates ning tunda ettevõtlust. Nõudmised börsimaaklerile on mõneti vastuolulised - ta peab olema kiire reageerimise ja tegutsemisega, kuid sealjuures säilitama rahulikkuse ja analüüsivõime. Pingelises ja närvilises tööõhkkonnas tasakaalu säilitamiseks peab börsimaakleril olema väga hea stressitaluvus ja stabiilne psüühika. Intuitsioon ja faktidel põhinev analüüs on börsimaakleri töös võrdselt olulised. Hea suhtlemisoskus ja positiivne eluhoiak lubavad tööd meeldivamaks teha ka suurte börsilanguste korral, kui tuleb languse tõttu kannatanud kliente rahustada ja lohutada.

Artiklite otsing