AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Automehhaanik
 

Automehhaanik

AUTOMEHHAANIK

Töö iseloom

Automehhaanikute olemasolu meenub tavaliselt alles siis, kui olete oma autoga kõige ebasobivamal ja kiiremal ajal mingi rikke tõttu tee äärde toppama jäänud. Veoautode ja diiselmootoriga sõidukite remondiks on eraldi töökojad. Hea automehhaanik leiab kiiresti üles vea ja teab, kuidas seda on võimalik kõrvaldada. Kui klient toob auto töökotta, püüab automehhaanik esmalt teada saada, millised on kaebused. Autojuhid ise ei pruugi aga autoasjandusega eriti hästi kursis olla ja seepärast ütlevad autoasjatundjad, et klientide autodel on vaid kaks viga - "koliseb" ja "ei käivitu". Seejärel selgitab mehhaanik vea oletatava asukoha välja ja ütleb kliendile, kui palju remont aega võtab ja mis see maksma läheb. Juhul kui klienti esitatud tingimused rahuldavad, jääb auto töökotta oma järge ootama. Enne remondi algust viiakse läbi diagnostika, kontrollitakse mootorit, pidureid ja jõuülekannet. Remondi käigus parandab automehhaanik ära remontivajavad osad, vajadusel asendab kulunud või katkised osad uutega. Kallimate varuosade puhul konsulteerib automehhaanik enne varuosa tellimist omanikuga ja omaniku nõusolekul asendab vana uuega. Automehhaaniku töökohustuste hulka kuulub ka vajalike varuosade tellimine laost või tehasest. Talvisteks töödeks on talverehvide vahetus, sügisel tuleb asendada kojamehi ja kevadel kipuvad summutajad ära kukkuma. Rutiinse kontrolli ja tehnohoolduse käigus kontrollib automehhaanik mootoriõli, mootori üldist seisukorda, seadistab tulesid ja kontrollib pidureid, vajadusel teeb ta profülaktilist remonti, et ennetada osade läbikulumist ja õnnetusi. Kui automehhaanikul on olemas tehnilise ülevaatuse litsents, viib ta läbi tehnilisi ülevaatusi ja annab välja vastavaid sertifikaate.

Töötingimused

Automehhaaniku tööpäev kestab kella 8.00-16.30, aeg-ajalt tuleb ette ületunnitööd ja kiirtellimuste täitmist, mis nõuavad töötamist ka nädalavahetustel. Töötingimused on olenevalt konkreetsest töökojast varieeruvad. Automehhaaniku tööd ei saa pidada väga puhtaks, sest pidevalt tuleb kokku puutuda õlide, määretega, pori ja muu mustusega. Vanemates töökodades tuleb automehhaanikul veeta suur osa oma tööajast auto all kanalis, kus on must ja õline ning pesemisvõimalused jätavad soovida. Moodsamad töökojad on ruumikad ja hästivalgustatud, hea ventilatsiooni ja pesemisvõimalustega, enam ei pea ronima ka kanalisse, vaid auto tõstetakse üles. Füüsiline koormus tuleneb vajadusest tõsta mitmesuguseid raskusi ja töötada püstijalu käed üleval, sest auto on kõrgel. Ebamugavas asendis tuleb olla raskesti ligipääsetavate autoosade remontimisel. Nuputamist pakuvad raskesti diagnoositavad rikked ja leidlikkust nõudvad remonditööd.

Vajalikud teadmised, oskused ja iseloomuomadused

Automehhaanikuks saab õppida kutsekoolis põhikooli ja keskkooli baasil. Automehhaanik peab väga hästi tundma tehnikat ja auto ehitust, vajalikud on tehniline taip ja käteosavus. Iseloomult võiks automehhaanik olla rahulik ja järjekindel. Rutiinsete remonditööde läbiviimine nõuab süvenemisoskust ja püsivust.

Artiklite otsing