AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Ärge kaotage pead..
 

Ärge kaotage pead..

Kui tööpakkuja võiks hõõruda kuldset inimressursside võlulampi ja soovida ühe soovi, mis puudutab ideaalse töötaja omadusi, paluks ta tõenäoliselt kombinatsiooni alljärgnevatest omadustest: kogemus, libisev graafik, soov reisida, tugev tööeetika, lojaalsus ja konfidentsiaalsus.

Tänapäeval on täpselt selliste omadustega töötajate grupp täiesti olemas, ent nendest vaadatakse sageli mööda - vahel ka ebaseaduslikult. Need on töötajad, kes kuuluvad üle 55-aastaste eagruppi.

Kultuuris, mis austab noorust, bravuuri ja ilu, pole üllatav, et sama suhtumine on üle kandunud ka töölevõtmise praktikasse. Paljud inimesed seostavad võimu ja edu noortega. Ja kuna uued tehnoloogiad arenevad ning Internet valitseb, leiavad noored tööotsijad, kes on rohkem tuttavad arvutite ja uue meediaga, kergesti oma nishi kohe pärast ülikooli lõpetamist, samal ajal, kui vanemad tööotsijad peavad vaeva nägema.

Erinevalt meie vanematest ja vanavanematest, kellele õpetati, et edu võti on lojaalsus ühele töökohale ja käskude täitmine, leiavad noored töötajad, et töökohtade vahetamine võib olla kasulik; et avalik ninaurgitsemine võib vahel edu tuua, ning et töölt lahkumine reisi, abiellumise või pere loomise eesmärgil ei tähenda tingimata karjääri lõppu.

Paljude töötajate jaoks on praegune tööturg stabiilseim ajaloos. Ent paljud üle 55-aastased on jäetud pärast sundpuhkusi ja varaseid "pensionileminekuid" hämmeldunult mõtisklema, miks neile antud tööeetika tunnid näivad neid nüüd pigem riivavat kui aitavat.

Dave Johnson, 51-aastane endine elektroonik Bostonist leidis, et tema probleemiks osutus põhjapanev muudatus tema tööstusharus. "Turg, kus ma töötasin, on kokku kuivanud. Inimesed pigem ostavad vana katkiminekul uue stereo või videomagnetofoni, selle asemel, et lasta see ära parandada. Ma pidin oma firmast lahkuma, ilma, et mulle oleks isegi 'aitäh' öeldud, ning nüüd ei suuda ma enam ühtegi tööd leida. Mul on veel järel vähemalt 20 aastat. Üle 50-aastased vajavad ju samuti tööd."

Ent meil on häid uudiseid. Kui Te omate pisut õiget suhtumist endasse ja tööturgu, võite 'mustast laest' üle saada.

Esmalt lähenege oma tööotsingutele pigem kogemuste ja auga, kui kaitsehoiaku ja agressiivsusega. Hoolimata oma east testite Te ju ikka, kas see uus firma on Teile sobiv ning kas Te olete nende poolt pakutava töö jaoks õige inimene. Veenduge, et Teil on oskused, mida nad vajavad. Võtke töö- otsimist nii, nagu Te oleks seda teinud 10 aasta eest.

Keskenduge positiivsele. Rõhutage võimalikule tööandjale oma ea eeliseid. Vanematel töötajatel puuduvad tavaliselt laste kasvatamise kohustused, nad on tasakaalukamad, lojaalsemad ja kogenumad. Näidake, et Te võite oma eelmistest töökohtadest saadud oskusi kasutada, nagu ka üldist 'elukogemust', mis võib lahendada probleeme paremini kui mõni kollanokk seda suudaks.

Järgige sõna-sõnalt kõnekäändu 'kui kedagi tunned, võid temas kindel olla' ning keskenduge tööotsinguil tööandjatele, kellel on küps kliendibaas.

Jälgige, et Teie CV oleks aus ja selge. Ärge jätke sellest kuupäevi välja, et varjata oma vanust; kuupäevade puudumine võib põhjustada ebasoovitavaid kahtlustusi, et Te tahate midagi peita. Tooge oma CV-s välja oma saavutused ja oskused viimase 10 aasta jooksul.

Vaadake tulevikku. Nendel, kes võtavad endiselt omaks sõna 'tulevik' tähenduse ja ei pelga moodsat maailma, on töö leidmisel paremad võimalused. Teiste sõnadega: "Mis meid ei tapa, teeb meid tugevamaks".

Soovitame tööotsimise ajal teha ka mõned tunnid nädalas vabatahtlikku tööd. Paljud kohad, nagu näiteks koolid, haiglad, kutsekeskused, vanadekodud ja sotsiaaltöö organisatsioonid võivad vajada abi, mida Te suudate pakkuda. Töö leidmine, mis seondub Teie põhieesmärgiga leida põhikohaga tööd, võib mitte üksnes aidata Teid kasutada oma oskusi edasi, vaid ka viia Teid kokku inimestega, kes võivad olla Teie potentsiaalseteks soovitajateks. See annab Teile vajaliku tugistruktuuri ja juhib Teid ühtlasi uute töövõimaluste juurde.

Lõppude lõpuks võite asutada omaenda firma. Hakake konsultandiks või alustage oma äri, kus Te määrate ise eesmärgid ja võite töötada niikaua, kui tahate.
Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 2  |  Keskmine hinne: 3
Hinda:
Artiklite otsing