AvalehtKarjäärikeskus Artiklite arhiiv Ajavargad Sinu elus
 

Ajavargad Sinu elus

Kadestate neid, kellel Teie töö juures ülihästi läheb? Kas vaevate oma pead sellega, et kuidas nad nii osavalt mitme asjaga korraga hakkama saavad? Nad töötavad sama palju kui Teie - aga midagi on ometi teistmoodi! See on lihtne: need edukad inimesed on aru saanud, kuidas ajavargaid likvideerida - mida Teiegi võite teha. Järgnevalt tuleb 10 näpunäidet, kuidas ajaneelajad eemaldada.

Lõpetage see pidev viivitamine -Kohe!
Kui Te viivitate, peate 1) kaaluma negatiivseid tagajärgi (nagu ajaraiskamine ja stress) ning 2)muutma oma põhimõtteid. Kas Te põlgate kõike, mis ei ole täiuslik? Kas Te peate olema vastavas tujus, et kardetud ülesannet lahendama asuda? See, et Te olete täiust tagaajav või peate vastavas tujus olema, on müüt. Tegelikult toovad nad mõlemad ainult viivitusi kaasa, kahandavad Teie produktiivsust ja uuristavad Teie enesehinnangut ning usutavust töö juures. Et edasi lükkamisest üle saada, tuleb aega kulutada ja olema pühendunud. Te peate sellele kindlalt ja ausalt vastu astuma - just nagu pahast harjumusest lahti saamisel. Asjakohaste raamatute lugemine tõstab kindlasti Teie teadlikkust viivituste suhtes.

Viige kooskõlla oma töö ja kehakell
Kas Te olete hommiku või õhtu inimene? Kas tegelete keerulisemate asjadega sel ajal, kui olete kõige virgem? Kui Teie mõistus töötab kõige paremini varastel hommikutundidel, ärge tehke rutiinset paberitööd ja igapäevaseid telefonikõnesid sellel ajal. Hoidke oma aju kõrgaega ja energiat raskemate ülesannete jaoks.

Te peate lahti saama süütundest, vimmast ja kaebustest
Sellised negatiivsed emotsioonid neelavad kohutavalt palju väärtusliku aega. Ja nad rikuvad Teie suhtumise töösse ning ka rahulduse, mis Te oma tööst saate. Miks mitte nad oma elust eemaldada? Mõelge kui palju aega Te kaalutlemisele, närvitsemisele, teistele oma põhimõtete ja murede seletamisele kulutate? Kas Te tõesti saate endale lubada aja raiskamist sellisete tobeduste peale?

Kasutage ooteaega targasti
Produktiivsed inimesed kasutavad ooteaega hästi ära. Näiteks sõiduaeg. Kui Te olete rongis või bussis, on Teil piisavalt võimalusi, nagu näiteks viia ennast kirjavahetusega kurssi või planeerida oma päeva. Kui Te ise autoga tööle sõidate, saate Te ikka aega kasulikult veeta kuulates ärilise sisuga kassette, rääkides telefoniga (sellega tuleb küll ettevaatlik olla - kalliks võib minna, samuti on see ohtlik, kuna Teie tähelepanu ei ole teel) ning mõttes mõnda tööalast probleemi lahendada.

Sõlmige rahu perfektsionismiga
Perfektsionism ei ole õilis ega ka austamisväärne. See on väärastunud vaade reaalsusele, mis tekitab tõelist frustratsiooni ja vähendab töörahulolu. Selle asemel, et tööd mittevajaliku täiuseni poleerida, võiksite Te oma tähelepanu kindla ja täpse töö tegemisele pühendada - ja siis järgmise ülesande juurde. Täiuslikkus takistab Teid sageli isegi alustamast, nii et Teil on kaks ajaraiskajat (perfektsionism ja viivitamine), millega võidelda. Nagu üks kuulus inimene on öelnud: "Endale pidevalt öeldes 'Ma pean täiuslik olema, ma ei suudaks taluda ühtegi viga“, suurendab võimalusi, mida Te vajate viivitamiseks, et kindlustada ennast ebaõnnestumise ning kriitika vastu".

Suhelge produktiivsete inimestega
Kas Teie sõbrad töö juures on produktiivsed? Kui ei, siis on Teil raskem oma aega efektiivselt planeerida. Ebaproduktiivsetele inimestele meeldib telefoniga lobiseda, totraid e-maile kirjutada, neil on pikad lõunad ja kohvipausid. Kui Te nendega läbi käite, jääb Teile kindlasti ajaraiskamise harjumus külge.

Näidake teistele, et Teiega võib arvestada
Enamus meist ei taha teistele halba muljet jätta. Vanduge ühele või mitmele inimesele, keda Te austate, et Te suudate mingi raske ülesandega toime tulla juba nädala lõpuks. Lubage neil Teiega arvestada, küsides Teie edusammude kohta. Mõte abitult ringi sahmimisest, vabanduste tegemisest ja naeruväärsusest peaks Teid selle kordasaamises küllalt inspireerima.

Pange ennast maksma
Kõikidele meelepärane olemine võib Teie ajakasutusele samuti halvasti mõjuda. Kahjuks on olemas kaastöötajaid, kes rahuliku südamega oma ülesanded teiste - kes ei suuda öelda ei - õlgadele jätavad. Inimene, kes ennast maksma ei suuda panna, on nagu orav rattas - kunagi ei jõua ta kõike tehtud. Küsimus ei ole ainult ajas vaid see mõjutab ka vaimset tervist. Prof. Susanna McMahon, raamatu The Portable Therapist autor, ütleb: "See ei ole mingi kokkusattumus, et 'jah inimesed' on lõpuks vihased, segaduses, ära kasutatud ja ei tea täpselt, kuidas nad sellisesse situatsiooni sattusid".

Likvideeriga korralagedus
Keskmine juht raiskab iga päev 45 minutit tähtsate paberite ja aruannete leidmiseks. Nii kirjutab naisjuhtide ajakiri. 45 minutit päevas!

Harriet Schechter, Conquering Chaos at Work autor, soovitab järgmist. Küsige endalt 5 küsimust:
1. Mis see on?
2. Miks ma selle alles pean hoidma?
3. Millal ma seda vajan?
4. Kust kohast ma selle leian?
5. Kellel see veel võib olla?

Vaadake, et Teil prügikast käepärast oleks. Schechter ütleb, et 50% paberitest lendab prügikasti juba peale esimesele küsimusele vastamist. Ülejäänud 50% kas pannakse sahtlisse, tehakse tegudeks või antakse kellelegi edasi.

Ärge laske ennast Telefon-Ajaraiskajatel kinni hoida
Aja säästmise vaatenurgast võib inimese suurim leiutis olla ka üks kõige halvematest segajatest. Ootele panemine, tavaline lobisemine tühjast-tähjast, mis tahes-tahtmatult käib enamuste ärikõnede juurde, lõpeb ikka väärtusliku aja kaotamisega. Mida teha? Planeerige oma kõned, hoidke vajalikku materjali oma ees (see hoiab ära lisakõnede tegemise), jätke konkreetsed, mitte aga üldised 'helistage mulle tagasi' teated ning öelge helistajatele, et Teil on ainult natuke aega vestelda.

Nüüd kus Te olete teadlik ajavarastest, on nende likvideerimine Teie enda kätes. Mõelge nii toimimise eeliste peale: suurem töörahulolu ja edasiminek, kõrgem enesehinnang ja tasakaalus elu. Kas Te saate endale lubada seda mitte teha? Ühe targa mehe sõnadega: 'Aeg lendab: Teie asi on olla navigaator.'

Artiklite otsing