AvalehtKarjääriabi Artiklite arhiiv 5 viga tööintervjuul, mis võivad saada saatuslikuks
 

5 viga tööintervjuul, mis võivad saada saatuslikuks


7.08.2006

Oled saanud võimaluse kohtuda tööandja või värbajaga silmast silma. Kuitahes kindel Sinu positsioon ka ei oleks, ettevalmistus annab Sulle kindlasti lisapunktid. Tööintervjuul võivad Sinu kahjuks pöörduda nii ebakindlus, mõtlematult pillatud kommentaar või ka liigne enda üleskiitmine.

Toome Sinuni 5 viga tööintervjuul, mis saavad sageli töökoha saamisel otsustavaks:

  1. Ebakindlus tervitusel.

Esmamulje inimesest tekib esimese 10 sekundi jooksul. Kui hääldad oma nime ebaselgelt, pomised kohatu tervituse või ulatad lodeva käe, on esmamulje rikutud. See, mil viisil Sa ennast esitled ning vestluspartnerit „kohtled”, annab ettekujutuse Sinu suhtlusoskusest.

Soovitus: Ole tähelepanelik ja viisakas, kui Sul ei jäänud intervjueerija nimi meelde, küsi üle või palu nimekaarti, eksides vabanda.  

  1. Puudulik ettevalmistus või selle puudumine.

Eelinfo kogumine on see, mis näitab Sinu suhtumist tulevase tööandja suhtes. Halvim, milles Sa eksida võid, on kandideerida töökohale, millest Sul ei ole täit ettekujutust või milleks Sul puudub pädevus.

Soovitus: Tutvu valdkonnaga, uuri sarnaseid tööpakkumisi ja vii end kurssi võimalike töökohustustega. Hangi veidi infot firma kohta ning mõtle, millist lisaväärtust annaksid tulevase tiimiliikmena.

  1. Ametikohale mittevastav riietus/käitumine.

See ei tähenda, et kandideerides koka ametikohale pead intervjuule tulema põll ees ja torbik peas, ometi on korrektsus üks oluline punkt. Väljaveninud kampsunis või määrdunud riietega Sind vaevalt tõsiselt võetakse. Müügiesindaja kohale kandideerides arvesta, et Sul tuleb oma firmat parimal viisil esindada. Loodan, et sellisel puhul ei ole ülikond/kostüüm ning triiksärk liig võimatu nõue.

Soovitus: Trenditeadlikkus ei ole kurjast, kuid släng (kasvõi ametialane) ning lõhkised teksad jäägu vabu päevi ootama. 

  1. Ebatäpse või vale info esitamine.

Valel on lühikesed jalad. Mistahes asjaolude varjamine või vale tõlgendamine töötab Sinu kahjuks. Enda ülesupitamisest on tõenäoliselt vähe abi. Suure tõenäosusega pärib intervjueerija olulisemate faktide kohta selgitust. Veenvad on need faktid, mida suudetakse edukalt kaitsta. Nt kui Sinu suhted eelmise tööandjaga ei olnud just soojad, siis ei ole mõtet valetada – taustauuringu käigus võidakse helistada ka eelmis(t)ele tööandja(te)le. Kirjelda lahkarvamuste põhjuseid ja näita, et kahetsed et te ei sobinud erinevate isiksustena koos töötama (?).

Soovitus: Kui oled töökohast väga huvitatud, näita tulevaste töökohustuste suhtes üles entusiasmi, esita asjakohaseid küsimusi ning avalda arvamust, milliste isikuomaduste poolest sobiksid pakutavale ametikohale.

  1. Ära mängi kedagi, kes sa ei ole.

Olgu see siis isikuomaduste „silumine” tööandja silmades või keeleoskuse paremaks rääkimine. Sinu eesmärk on leida töö, mis vastaks Sinu ootustele; tööandja otsib kandidaadis lisaks spetsialistile üha enam meeskonnaliiget.

Soovitus: Jää igas olukorras iseendaks. Rõhuta enda tugevaid külgi ning kui küsitakse, räägi nõrgematest perspektiiviga, et oled valmis neid vältima/muutma.

Iga intervjuu on uus väärtuslik kogemus. Iial ei või teada, mida tööandja hindab, kuid vältides vigu tööintervjuul, viid ebaõnnestumise tõenäosuse miinimumini!


Olga Möll, CV Keskuse sisujuht
Hinda artiklit:
Vastuseid kokku: 3  |  Keskmine hinne: 3.33
Hinda:

Artiklite otsing