Töökoha vahetus

(30.04.2018)  Здравствуйте, как правильно переходить с одной работы на другую,нужно ли требовать от работадателя с нового места работы предворительный договор?
Tere, Ametikoha muutmiseks võivad töötaja ja tööandja sõlmida kirjaliku töölepingu muudatuse, kus märgitakse kokkulepitud tingimused. Lugupidamisega LEXTAL
(21.01.2009)  Missugust tööd välismaal enim pakutakse? Kuidas kindel olla, et ei satu inimkaubanduse ohvriks?
Välismaale tööle sättimist alusta korraliku võõrkeelse CV koostamisest. Euroopa Liidu riikidesse kandideerima asudes võidakse küsida ka Europassi CV-formaati. Meie juures muudetakse tavaline CV automaatselt ka Europassiks. Siis vali välja sobiv töö ja kandideeri. Kõige rohkem pakutakse välismaal tööd hotellidesse, lapsehoidjatele, ehitajatele, sotsiaaltöötajatele, kokkadele ja teenindavale personalile. Inimkaubanduse või pettuse ohvriks sattumist saab vältida vaid iseenda kaine mõtlemise ning ettevaatlikkuse abil. Alati on hea, kui töökoha tausta saab uurida. Võta ohumärgina, kui pealtnäha väga lihtsa ja erioskusi mittenõudva töö eest pakutakse ebanormaalselt kõrget töötasu – ei voola ka välismaal kullajõed ega oota sind pudrumäed, ning töö ja töötasu on enamasti ka seal vastavuses. Suhtu ülima ettevaatusega tööpakkumistesse, mille juures nõutakse sinult raha.
(05.12.2007)  Olen 23 aastat teinud pagar-kondiitri tööd. Selle aasta alguses sai elukohta vahetatud. Erialast tööd kohapeal ei leidu. Olen otsustanud oma senisest ametist loobuda. Tean, et siia rajatakse uus ettevõte ning sinna hakatakse otsima uusi töötajaid. Millest alustada, et leida uus sobiv töö?
Kui olete pikalt ühel ametikohal töötanud ning soovite alustada mõnes uues valdkonnas, siis soovitaks tegelikult pöörduda karjäärinõustaja poole. Karjäärinõustamise kohta leiate infot siit: http://www.tta.ee/index.php?id=414 Karjäärinõustamise kohta leiate palju infot ka: http://www.google.com/search?q=karj%C3%A4%C3%A4rin%C3%B5ustamine&btnG=Otsi&num=20&hl=et Samuti soovitame Teil ringi vaadata ka CV Keskuse Karjäärikeskuses. Ka siit leiate kindlasti huvitavaid artikleid ja näpunäiteid, kui olete alustamas tööotsinguid. Link Karjäärikeskuse ühele paljudest teemadest "Töökoha vahetus": http://www.cvkeskus.ee/career.php?menu=2&lastmenu=9&career_style=
(25.09.2007)  Soovin kandideerida ühele ametikohale. Läbi CV Keskuse kandideerides nõutakse tööpakkuja e-maili, aga tööpakkumise juures seda pole. Mis teha? Telefoni ka pole.
Ilmselt vajutasite CV pealkirja taga olevale lingile "Saadan". Antud ligi kaudu saate edastada oma CV kellegi e-mailile. Tööpakkumisele kandideerimiseks vajutage kuulutuse peal olevale nupule "Soovin kandideerida". Peale "Soovin kandideerida" vajutamist on uuel avaneval lehel (ettetuleva teksti all) link "Kõik on korras, soovin kandideerida", vajutage sellele lingile. Seejärel peate märgistama CV ja kaaskirja, mida tööpakkujale saata soovite - isegi juhul, kui Teil on vaid 1 CV ja kaaskiri kontol. Peale "Salvesta ja edasi" nuppu näete kandideerimise eelvaadet ning seejärel nupp "Saada". Kõikidest kandideerimistest salvestub ajalugu lingi alla "Minu kandideerimised".
(04.04.2007)  Selline küsimus, et millise aja jooksul umbes pöörduvad tööandjad minu poole peale konkursi lõppu?
Teie küsimusele on raske vastata, sest tagasiside andmine sõltub täiesti tööpakkujast. Tavaliselt antakse kandideerijatele esmast tagasisidet 1-2 nädalat peale konkursi lõppu. Kuid see ei ole reegel - paljud tööpakkujad tegelevad kandideerijatega juba konkursi käigus. Kui konkursi lõpukuupäevast on juba üle 2 nädala möödunud ning Te ei ole oma kandidatuuri sobivuse kohta mingit tagasisidet saanud, siis võtke julgesti tööpakkujaga ühendust.
(20.11.2006)  Olen mõelnud töökohavahetusele ning lappan aeg-ajalt tööpakkumisi ning kui leian midagi, mis mulle huvi pakub, siis annan endast märku. Küsimus selles, et millal on tegelikult viisakas oma praegust tööandjat sellest informeerida. Kas õige aeg on seda teha nüüd või alles siis kui uus koht kindlalt olemas on? On selles suhtes olemas nn "hea tava"? Uue töökoha leidmine võib ju võib juhtuda väga kiiresti aga võib ka parajalt palju aega võtta, sest otsin ju enda jaoks sobivamat :)
Kui Te otsite uut töökohta väljaspool tööaega st surfate internetis tööportaalides, saadate CV-sid vms, siis tööotsingud tööd ei sega ning sellest ei ole vaja tööandjat teavitada. Tööandjale tuleks öelda niipea, kui olete uue koha leidnud st saanud jaatava vastuse uuelt tööandjalt. "Hea tava" on see, et tööajast uut kohta üldjuhul ei otsita. Kui seda tehakse, siis peaks tööandjat teavitama, et plaanite töökoha vahetust.
(17.03.2004)  Tekkis selline huvitav asi. On ütleval tööpakkumine, mille lõppemise tähtaeg on 27.03.2004.a aga juba tuleb vastus mailile et sinna on inimene leitud 17.03.2004.a. Mis tööpakkumine siis see ülde on selline lõputähtajaline ja mis mõte on üldse sellistel kuulutustel. Või on nagu ikka tööandjal on kõik õigused ja tööotsijatel ja töötajatel mitte midagi. Ei mingeid valikud ei mingit konkurentsi jätab sellise onupoja poliitika mulje.
Tööandjal on tõesti alati õigus ka poole konkursi pealt omale töötaja valida. See, et konkurss varem lõppes ei pruugi tähendada seda, et tööle võeti keegi tutvuse kaudu. Võis ka olla, et juba laekunud kandidaatide hulgas oli sobiv ja ei leitud põhjust, miks peaks konkurssi jätkama. See oli nende poolt isegi viisakas, et nad teatasid sellest kohe. Nad oleks võinud ju oodata kuni kuupäev läbi saab ja alles siis teate saata.
(16.02.2004)  Kas uude töökohta tööle asudes peab esitama tööraamatu või piisab viimase töökoha töölepingust? Tööraamat on kadunud. Mis dokumentidest siis piisab?
Kui tööraamat on kadunud, tuleb pöörduda viimase tööandja poole, kes väljastab tööraamatu dublikaadi, tehes esilehele parempoolsesse ülemisse nurka märkuse "dublikaat". Kui Te dublikaati mingil põhjusel ei saa, selgitage uuele tööandjale tööraamatu puudumist ning siis avab tema Teile uue raamatu. Viimase töökoha töölepingut uuele tööandjale esitama ei pea.
(27.10.2003)  Olen töötanud firmas üle kolme aasta. Nüüd moodustati selle osaühingu baasil uus äriühing. Mina kuulun lepingu järgi veel sellesse firmasse mida ootab ees kas likvideerimine või pankrot. Millised on need variandid ,mis mind tööandja poolt ootavad ja kuidas on need kehtestatud seaduse poolt?
Mida tähendab osaühingu baasil uue äriühingu moodustamine? Seda teadmata on raske vastata. Teie peate lähtuma sõlmitud töölepingust ning seda täitma. Kui on võimalik rääkida ettevõtte üleminekust (kui Teie tööandjast juriidiline isik andis teisele äriühingule üle ettevõtte kui funktsioneeriva tervikvara), siis lähevad sellega uuele omanikule üle ka töölepingud endistel tingimustel, st neid ei tohi tööandja lõpetada. Kui aga üleminekut ei ole toimunud, peab tööandja ise jätkama lepingu täitmist ehk Teid tööga kindlustama. Kui tal see võimalik ei ole, saab ta kasutada tööandja algatusel töölepingu lõpetamise aluseid. Viimaseid on aga liig palju, et hakata neist ülevaadet andma. Praegu peate ikkagi tööandjalt pärima, mis on toimunud ja mis Teid ees ootab. Seni aga, kui olukord selge ei ole, ärge mõtlematuid allkirju lahkumisavaldustele vms andke.
(17.10.2003)  Suured tänud vastuse eest,aga tekkis ka veel üks küsimus seoses tööle asumisega välisriiki, kui nüüd dokumendid on valmis saanud ja pean lahkuma töölt siis kas pole võimalik lahkuda töölt varem tuues ettekäändeks elukoha muutuse seoses tööle asumisega välisriiki?Kas firmal on ka siis õigus mind kuu kinni pidada,sest olen üpris kindel,et nad tahavad mind kindlasti kuu kinni hoida?
Jah, see on sage küsimus, et kas elukoha vahetusega ei saa põhjendada varasemat töölt lahkumist. Kahjuks aga ei saa, v.a siis, kui tööandja seda põhjust arvestab ning nõustub lühema etteteatamistähtajaga. Vaid siis, kui töölepingu lõpetamise põhjuseks on töö jätkamist takistav haigus, invaliidsus, haige või invaliidistunud perekonnaliikme hooldamise vajadus või õppima asumine, peab tööandja aktsepteerima vähemalt 5 kalendripäevast kirjalikku etteteatamist. Sama kehtib siis, kui tegemist on naisega, kes kasvatab alla 3-aastast last või mehega, kes ilma lapse emata kasvatab alla 3-aastast last või isikuga, kes on alla 3-aastase lapse eestkostja või hooldaja. Lühema etteteatamisajaga kaasneb aga ka kohustus esitada tööandjale kirjalik tõend lepingu lõpetamise põhjuse kohta.
(08.07.2003)  Tere! Küsisin juba kord selle küsimuse,kuid nüüd on asjaolud natuke selgemad. Tegu on ikka selle Sylvesteri firmaga. Abikaasa puhkus lõppes 04.juulil ja samal päeval kutsuti kõik töötajad kokku. Teatati neile,et alates 01.juulist ei eksisteeri enam selline firma nagu Põlva Sylsester.Kogu Sylvesteri aktsiad ostis STORA_ENSO.Nüüd olevat müüdud Põlva osa uuele firmale tingimusel,et Stora-Enso ei pea kedagi koondama.Selle võrra sai uus omanik müügitehingult allahindlust.Reedel.so.04.juulil kästi kõigil kirjutada avaldus Põlva Sylvesterist omal soovil lahkumiseks ja uude firmasse tööle tulekuks. Uus firma aga ei pakkunud töötajatele tutvumiseks ei töölepinguid ega ka töökohustusi.Töötajad ükski avaldusi ei kirjutanud. Nüüd hakatakse töötajaid ükshaaval "kohvile" kutsuma ja ähvardatakse et nagunii teil ei ole õigus mingeid koondamisrahasid saada. Kuidas töötajad peaksid käituma ja keele poole pöörduma? Põlvamaa Töökaitsesse ei ole mõtet pöörduda.kuna asutuse juhtfiguur ja töökaitse juhataja on tihedalt omavahel seotud spordivallas,vaevalt sealt abi loota on. Tänan ette vastuse eest.
On väga meeldiv kuulda, et töötajad nö käsukorras lahkumisavaldusi ei kirjutanud, sest lahkumisavaldust on põhjust esitada ikkagi vaid siis, kui on soov lahkuda. Tõtt-öelda ei ole asjaolud siiski päris selged, kasutate ju Teiegi väljendeid nagu \"olevat\" jne. Arvatavasti on siiski tegu juba eelmisele küsimusele vastates viidatud olukorrale, et Põlva Sylvester on tervikuna müüdud. Selline olukord tähendab töötajate jaoks seda, et nende töölepingud lähevad endistel tingimustel ostjale kui uuele tööandjale üle. Sel juhul ei ole ettevõtte müünud tööandjal tõepoolest kohustust töötajaid koondada, seda ei tohigi teha, kuna koondamise olukorda ei ole, sest töölepingute täitmist jätkab uus tööandja. Töötajad saavad nõuda, et nende töölepingutesse ja tööraamatutesse tehakse kanded tööandja nime muutumise kohta, samuti tuleb kõik nõuded töölepingu täitmise osas esitada uuele tööandjale. Muidugi on uuel tööandjal õigus korraldada tööd ümber ja teha töötajatele ettepanekuid töölepingu tingimuste muutmiseks, kuid see toimub ikkagi vastavalt ettenähtud korrale. Julgustan Teid siiski abi otsima ka Põlvamaa Tööinspektsioonist, sest tegemist on olukorraga, kus asjatundja abi tuleks kasutada ja ametnikud tegutsevad oma töös siiski erapooletuse põhimõttest lähtudes. Kindlasti on Tööinspektsioonil ka parem ülevaade Teie abikaasa tööandja juures tekkinud olukorrast ning nõuküsimisest ei saa mingit kahju sündida. Julget pealehakkamist ja meelekindlust!
(08.05.2002)  Kas oleks võimalik saada soovituskirja näidist?
Soovituskirja näidise leiate siit
(20.02.2002)  Kas tööandjatel, kelle juurde kandideerib uus inimene, on kombeks ühendust võtta kandidaadi viimase, olgugi mitu aastat tagasi töökohaks olnud firmaga ja teha nn. taustuuringut? Kardan et minu puhul see nii just on ja uus tööandja on saanud minu kohta kõike muud kui objektiivset infot. Kas peaksin selle firma oma cv-st välja jätma?
Mõnel tööandjal on tõesti selline komme. See on ka mõistetav, kuna tööandja ei tea ju Teist midagi ja soovib enne valikut veenduda, et tegi õigesti. Alati on risk, et saadav info pole võib-olla päris objektiivne. Samas tasuks alati silmas pidada, et järgmine tööandja võib Teie eelmise tööandja käest Teie kohta infot küsida ja püüda töötada nii, et Te seda infot kartma ei peaks. Siiski kui see töökogemus on Teie jaoks oluline, ei maksa seda cv-st välja jätta, kuna kaugeltki kõik firmad ei uuri põhjalikult uute töötajate tausta.      
(14.02.2002)  Tere! Olin lapsehoolduspuhkusel 2001.a. lõpuni ja uuest aastast hakkasin tööle AS-s üldarstina (nagu teada polikliinukutes perearsti töö lõppes ja me pidime moodustama AS või OÜ), kuid põhikohas ma lapsehoolduspuhkust ei ole katkestanud. Kas ma pean lõpetama lapshoolduspuhkuse polikliinikus. Tänan vastamise eest.
Vastavalt töölepinguseaduse § 6-le ei lõpeta ettevõtte, asutuse või muu organisatsiooni reorganiseerimine, alluvuse, omaniku või omandivormi muutumine või ettevõtte üleminek töölepingut. Teie kirjast ei selgu täpselt, kas asusite tööle uude ettevõttesse või samast ettevõttest moodustatud AS-i. Kui läksite tagasi samasse kohta, siis tööle asumisel tuleks lapsehoolduspuhkus lõpetada. Lapsehooldustasu säilib teil olenemata sellest, kas töötate või mitte, kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Kui läksite tööle uude ettevõttesse, siis ei pea te tingimata lapsehoolduspuhkust lõpetama, ent kui te sinna naasta ei plaani, võiksite lõpetada töölepingu eelmises töökohas, teatades sellest tööandjale vähemalt viis kalendripäeva ette.      
(24.01.2002)  K: Olen töötanud raamatupidajana ning hetkel otsin uut töökohta. Peale 3-4 intervjuud leidsin töökoha, kus andsin oma jah sõna ilma mõtlemata. Midagi ei ole küll valesti, aga nad soovisid mind tööle alles paari kuu pärast. Kui ma nüüd aga vahepeal saan parema pakkumise, kas ma võin selle vastu võtta, kuigi ma andsin oma sõna?
Jajah, mees annab oma sõna ja võtab ka, kui vaja...Juhul, kui olete siiski otsustanud, et soovite lepingu sõlmida selle tööandjaga, siis tehke temaga kiiresti tööleping, mis annab teile kindluse, et paari kuu pärast see koht ikka olemas on! Vastupidisel korral - eks ole see teie südametunnistuse asi, kui leidsite vahepeal midagi muud, kas öelda ära või mitte!Kuna sellisel juhul teil lepingut ei ole, siis puudub ka kohustus tööle asuda...
(03.12.2001)  Tere! Mitu päeva peab ette teatama, kui soovitakse katseajal töölt lahkuda?
1 päev, sellest peaks piisama!
(07.05.2001)  Tere! Mul on selline küsimus, et kui ma lubasin uude kohta tööle minna ja pärast dokumentidega tutvumist leidsin, et mulle see variant ei sobi, siis kuidas on viisakas ära öelda? Palun võimalusel kiiret vastust. Ette tänades Merle
Kuni tööleping on sõlmimata, võite igal hetkel viisakalt loobuda pakkumisest! Soovitame põhjendada asja nii nagu on - olete jõudnud arusaamisele, et pakkumine ei vasta siiski teie võimalustele ning viisakas vabandus juurde! Soovime edu
(24.04.2001)  Tervitus! Lugu ja probleem järgmine. Töötasin ühes firmas analüütikuna, aga karjäär jäi üsna lühikeseks. Nimelt, üsna ruttu sai mulle selgeks, et firma ei ole piisavalt perspektiivne minu jaoks ja üle üldse valitses seal üleüldine nn. "minna laskmise" meeleolu. Sain aru, et see on küll vale koht. Lahkusin sealt katseaaja lõpu päevadel. Loomulikult ei meeldinud see minu ülemusele. Nüüd olen ma, aga kindel et kui keegi küsib tema käest minu kohta, siis midagi head ta küll ei ütle ja seega võib ta rikkuda minu tulevase kanideerimise. Samas, kui ma selle firma üldse oma CV-st välja jätan on see mul tööraamatus ikka must valgelt kirjas.... Mida Teie soovitakite mul teha?????? Ette tänades, Pille Riin
Sellist käitumist vältida ei saa. On väga halbu tööandjaid, kes ei anna positiivset iseloomustust mitte kellelegi, samas on ka vastupidi, kiidetakse taevani, kuna ülemusel ja alluval olid näiteks ühised hobid. Iga tööandja teab seda, seepärast nö. "maad kuulamine" on puhtalt soovitusliku iseloomuga. Kes tahab rohkem infot saada, helistab mitmele soovitajale või küsib Teie käest täiendavat selgitust, mis siis ikkagi juhtus. Ärge töökohta CV-st välja jätke. Samas kirjeldusele võite kohe lisada, et lahkusin ise, kuna ...(siia tuleb selgitus). Järgmine tööandja on sel juhul juba teadlik võimalikust halvast iseloomustusest. Soovitajate lahtrisse ärge eelmist tööandjat üldse pange. Pange mõni varasem tööandja, ka kolleege võib panna. Lõpuks võib soovitajate hulka isegi endiseid õpetajaid panna. Tervitades CV Keskus
(19.02.2001)  Töötan avalikus teenistuses ja lähen peale lapse 3-aastaseks saamist tööle. Kas tööandja peab mu kindlustama sama tööga?
Lapsehoolduspuhkuse ajal oli teenistussuhe peatunud, tööle asumisel peab asutus, kus ema töötab, andma tagasi sama ametikoha, kus ta enne lapsehoolduspuhkust töötas. Ametniku üleviimine teisele ametikohale on üldjuhul lubatud ainult ametniku kirjalikul nõusolekul. Helve Toomla, Eesti Päevaleht
(15.02.2001)  Olen töötanud ühes firmas sekretärina juba pool aastat. Palk on mul väike ja küsisin juurde. Aga ei saanud. Öeldi vaid, et küsi kevadel uuesti. Nüüd hakkasin tööd otsima ja saatsin mitmesse firmasse oma CV. Küsimus on selles, et kirjutasin ausalt oma CVs, et hetkel veel töötan firmas X. Kas mul on üldse lootust tööd saada? Kas firmade juhid vaatavad seda, et tal juba töökoht olemas, et teda ei vali? Kuidas tööandjad suhtuvad sellisesse asja, et inimene on tööl, aga otsib teist töökohta? Olen väga tänulik, kui vastate.
Antud küsimusele tuleb läheneda kahest vaatenurgast. Esiteks palga juurde küsimisest. Selleks et küsida, tuleb midagi vastu anda. Kas oled määratlenud, kui palju on töö sisu, hulk, vastutus jm. muutunud algusega võrreldes, et midagi juurde küsida. Soovitan enda jaoks luua selge pilt olukorrast- faktid paberile välja kirjutada ning analüüsida, kui palju peadd selleks endast rohkem andma. Alles sellise argumenteeritava lähenemisega saate midagi juurde küsida. Ka ülemusele on tarvis seda teadvustada. Kui aga küsite niisama juurde, siis ei ärata see tähelepanu. Pigem tundub see väljapressimisena. On ka teine lähenemine- küsige ülemuselt, mida peaksite lisaks olemasolevale tööle tegema, et natuke rohkem teenida. Et see on lisakohustuste küsimine, võib selle eest ka midagi vastu küsida. Teiseks CV avaldamine ehk uue töökoha otsimine. Seda võib tõlgendada ka nii, et soovite kurssi viia, mis on sarnase töö väärtuseks tööjõuturul. Arvan, et nende lugejad ja uued potentsiaalsed töökoha pakkujad ei vaata sellele viltu, et hetkel töötad. See on isegi parem kui päris tööta olla. Siis on usaldust pelgalt CV lugemisega märksa raskem võita. Nüüd on ikkagi mingi lootus, et kellelegi on tarvis taolist töötajat. Nii et üritage aga aktiivselt pakkumaks ennast välja erinevatel meetoditel. Samas rääkige läbi ka veelkord praeguse tööandjaga, ehk leidub ikkagi mingi lahendus. Mati Ruul, www.maruko.ee
(04.01.2001)  Kas firmade ühinemisel tohib muuta töölepingut?
Vastavalt Töölepingu seaduse § 6 ettevõtte, asutuse või muu organisatsiooni reorganiseerimine ei lõpeta töölepingut. Töölepingud antakse üle uuele tööandjale ja töölepingutes ja tööraamatutes tehase kanne uue tööandja kohta. Selleks töötaja nõusolekut vaja ei ole Kui töötaja sellega nõus ei ole, siis on tal õigus nõuda töölepingu lõpetamist üldistel alustel. Kui aga uus tööandja tahab teha muudatusi töölepingus, siis saab seda üldreeglina ainult poolte kokkuleppel. Töötaja ei pea sellega nõus olema ja tal on õigus nõuda töölepingus kokkulepitud tingimuste täitmist .tööandja poolt. Kui tööandja rikub lepingutingimusi, siis on töötajal õigus nõuda töölepingu lõpetamist Töölepingu seaduse § 82 alusel. Selleks peab ta tööandjale ette teatama vähemalt viis kalendripäeva.. Tööandja on kohustatud maksma töötajale kahe kuu keskmise palga suuruse hüvituse. Kui töötaja töölepingu lõpetamist ei nõua ja tööandja ei saa võimaldada tööd endistel tingimustel, siis peab töölepingu lõpetama tööandja omal algatusel näit. koondamise tõttu.
(04.01.2001)  Töötasin 2 kuud ärijuhi assistendina, kuni otsustasin lahkuda. Tegin kuu ajaga ära ligi 150 ületundi ning sattusin liiga suure koormuse tagajärjel isegi haiglasse. Tegin ületunde, kuna nii nägi lepingu tingimus ette, et kui vaja siis teen (tol hetkel ametijuhendi puudumise tõttu juhtisin mingil määral isegi firmat). Minu esitatud pretentsioonidele ei pööratud tähelepanu ning töökeskkond oli mulle nagu vangla (lihtsalt ei tohtinud töölt enne ära minna kui selleks luba anti). Kuna palganumber oli minu jaoks küllaltki korralik, otsustasin peale esimest töötatud kuud siiski firmasse jääda. Teise kuul aga esitasin lahkumisavalduse. Mulle lubati kõik töötatud aeg ilusti kinni maksta ja nii ma ootan seda juba 3-ndat kuud. Samuti ei taheta mulle antud firmast väljastada palgatõendit maksuameti jaoks. Mul ju on õigus saada oma teine töötasu ja palgatõend (sooviksin ikka tagasi saada oma tulumaksu nende kahe kuu eest)??? Aga seal nii ei arvata. Kas peaksin selle firma hoopis kohtusse kaebama? Ma ei tea, mida oleks kõige mõistlikum teha? Mul on tunne, et need rahad pisteti lihtsalt oma tasku ja riigile ei ole minu pealt midagi makstud. Kas keegi oskaks nõu anda? Aitäh
Saamata jäänud töötasu nõudmiseks on Teil õigus pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse. Tallinna ja Harjumaa töövaidluskomisjon asub Tallinnas Luha t. 16.Helle Veetamm, Tööinspektsiooni jurist
(09.10.2000)  Soovin vahetada töökohta. Et minu katseaeg on lõppenud, saab töö-andja mind kinni pidada kuu aega. Uus üle-mus aga sooviks mind tööle varem. Mis saab siis, kui lahkun loata?
Kõige mõistlikum oleks paluda tööandjat, et ta ei peaks töötajat kuu aega kinni. Töö-andjal ei ole kohustust hoida omal soovil lahkumisavalduse esitanud inimest iga hinna eest ettenähtud aja tööl. See on tema õigus juhuks, kui tööd ei ole võimalik otsekohe kellelegi üle anda. Töölepingu võib päeva pealt lõpetada ka poolte kokkuleppel. See eeldab kirjalikku kokkulepet, mille alusel tehakse kanne töölepingusse. Kui tööandja ei ole nõus töölepingut enne ühe kuu möödumist lõpetama ja töötaja jääb siiski töölt ära, võib tööandja lõpetada lepingu distsiplinaarkaristusena töökohustuste rikkumise eest. Omavoliliselt lahkunud töötajalt on tööandjal õigus töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu nõuda hüvitisena keskmist päevapalka iga etteteatamise tähtajast puudu jääva tööpäeva eest. Helve Toomla, Eesti Päevaleht
(12.09.2000)  Ma tunnen, et ma olen täielikus nõiaringis ja ma ei suuda sellest välja rabeleda. Lõpetasin eelmisel kevadel kooli sekretärina ja kuna kõrgkooli ei õnnestunud sissesaada, otsisin töö kuni ka leidsin linnavalitsuses ja tegevusalaks atesteerimine. Läbisin koolituse, tegin "asja" endale selgeks, valimistasin ette määrused, eelnõud, jms. Kõik vajaliku, et asi hakkaks tööle. Ja jäin ootama, 2 kuud oli mul midagi teha ja siis istusin ja mõtlesin, et ma tahan tööd teha ja ootasin. Kui katseaeg 6 kuud läbi sai siis olin 2kuud teinud tööd ja 4 kuud oodanud, et asi hakkaks Linnavolikogu kinnitaks määrused, et ma saaks midagi edasi teha. Tol hetkel otsustasin, et ma tahan midagi teha (tööd) ja läksin kauplusesse tööle, et proovile panna ennast ja teadmist, et läbirääkimised käivad suure firmaga, ma saan marketingi abi koha jne. Tundus huvi ja laia tööpõlluga. Ja nüüd ma siin siis olen, täielikus stressis sest täpselt kordub sama stsenaarium, esimesed 3 kuud ma nautisin tööd, erinev, huvitav, lai aga nüüd kui ma olen kiired ja tol hetkel pooleliolevad projektid suutnud lõpetada, pole mul midagi? Mitte midagi, ma istun 2 nädalat ja käin ülemusele närvidele, kuna mul ei ole enam midagi teha. Uute projektide algatamine, ei kuulu minu valdkonda, peaksin olema meeskonnaliige ja ootama neid. Ma saan aru, et tööpõld on lai ja mitmekesine aga ma ei taha, et kord nädalas päev ma ajan ja suhtlen, teen midagi. Ma tahan, et see oleks igapäev niimoodi. Kokkuvõtteks: kõlab see kui "enesetapja pihtimus" aga ma tõesti hakkan kahtlema iseendas ja tööandjas, sest alati õpetakse, kuidas võimalikult rohkem tööd teha aga mida teha kui ei ole midagi teha? Töö juurde küsimine tulemusi ei anna sest neid ei ole, vaid kiireloomulised ja äkilised "tulekahju" kustutamised. Ma ei suuda mõelda töökoha vahetamisele sest kardan, et kordub sama stsenaarium.
Päris huvitav kuulda Sinu murest, et soovid teha rohkem tööd kui seni on antud. Üks variantidest on selline, et oled leidnud võibolla valdkonnad, kus ei vajata liiga suurt aktiivsust. Kui kogu meeskonnale on Sinu tempo vastuvõetamatu, siis satudki taolisse olukorda. Nii kurb kui see ka pole, alati pole liiga suur aktiivsus liiga hea. Et aga Sinu optimism nüüd kaduma ei läheks, selleks soovitaksin põhitöökoha kõrvalt tegelda veel millegi huvitavaga, mis motiveeriks Sind enamaks. Võib olla ikkagi leidub ettevõtteid, kus soovitakse töötajaid valida, rakendada, motiveerida tulemuse järgi. Sellises firmas Sinu liiga suur aktiivsus kaduma ei lähe. Nii et hoia silmad, kõrvad lahti ning proovi leida see õige töökoht. Variant oleks ka veel selline, et rakendada ennast maksimaalselt, on ise midagi ette võtta. Kui sul on mingi meelisala, miks mitte selles ennast proovile panna. Tänapäeval annab väga lihtsalt kasvõi füüsilisest isikust ettevõtja näol midagi korraldada. Sinna saaksid Sa oma energia kindlasti rakendatud. Kahjuks ei tunne Sind nii hästi, et ei tea kas see soovitus sobib Sulle. Aga mõtle! Loodan, et mõni nendest variantidest leevendab Sinu kurba meeleolu. Edu tulevikus!
(07.09.2000)  K: Olen üliõpilane ja lõpetan kahe aasta pärast. Mu isal on oma autopood ning ma olen mõelnud selles töötamise peale. Mul ei lähe koolis just kõige paremini ja ma jäin mõtlema, kas see oleks tark tegu hakata tööle ning kool sinnapaika jätta? Palun aidake!
V: Kuna see juba kord on perekonnaäri ning sul on huvi selle vastu, siis arvatavasti leiad sa ennast nagunii sellest poest ning oled üks parimaid töötajaid! Kuid ma võin anda sulle miljon põhjust, miks sa peaksid kooli ära lõpetama. See ei pruugi lihtne olla, kuid hea küll. Mind tegelikult väga ei huvitagi, mis hindeid sa seal koolis saad. Põhiteema on rohkem selles, et maailmas on rohkem asju, kui ainult karburaatorid. Seal on muusika, poeesia, arheoloogia, paigad, kus käia, inimesed, keda näha jne. Kuidas sa saad nendest asjadest midagi teada, kui sa ei proovi?
(10.08.2000)  K: Kas ma peaksin jääma oma praeguse töökoha juurde, kus ma olen rahul ja õnnelik, või vahetama selle teise vastu, kus ma saaksin rohkem raha ning kus tööaeg ei oleks kindel?
V: Oleneb sinu eesmärkidest. Kas sa tahad oma vereõhku madalal hoida? Näha tihedamini sõpru ja perekonda? Minna ja puhata nädalavahetustel? Või sa tahad juhtida Mercedest? Õppida raskeid ellujäämisoskusi, ujudes koos haidega? Näha välja nagu hirmunud hirv, kui su käest küsitakse, mis sa siis teed, kui sa tööl ei ole? Loomulikult, mõned inimesed mõtlevad, et tööst mõnu tundmine on elu põhiväärtus, teised samas ei tee välja pingest ja ohverdavad end täielikult tööelule. Sa pead otsustama kumba rada minna ja see aitab sul ka valida, kumma töö kasuks otsustada! Sa võid ka otsustada oma karjääri loomise kasuks. Kui sa töötad kõrge pingega töökohas paar aastat, siis võib olla omandad sa kogemused ja oskused, mis annavad sulle võimaluse sama hea, kuid stressivabama töökoha peal töötama hakata!
(10.08.2000)  K: Kui kaua peaksin olema ühe koha peal tööl, enne kui lahkuda uude kohta?
V: Töömudelid on muutumas. Eelmise generatsiooni ajal töötasid töötajad ühe tööandja juures 20-25 aastat, liikudes karjääriredelil alumisest astmest kuni ülesse tippu välja. Tänapäeval on väga vähe firmasid, kes pakuksid selliseid turvalisi töökohti, regulaarse ametikõrgendusega. Tänapäeva töötajad omavad samas vähem ajendeid töötamaks ühes ja samas firmas mitukümmend aastat järjest. Nii et kui vanasti oli reegliks ühes firmas töötamine teatud perioodi jooksul, siis hetkel on need reeglid muutumas, eriti, kui su oskused on nõutud kaup. Pea meeles, et kuigi reeglid muutuvad, siis terve mõistusega inimene ei lähe kunagi üle piiri. Kui sa vahetad töökohti stabiilselt, ole kindel et sa ei tee seda ainult raha pärast. Lõpptulemusena ei ole sa enam nii nõutud töötaja ning pead hakkama aru andma, miks sa nii tihti töökohti vahetad. Kui tulevane tööandja küsib, miks sa nii tihti töökohti vahetad, pea meeles, et sa võiksid öelda – rohkem väljakutseid, vastutust, kohustusi. Ei ole mingit kindlat aega, mille jooksul sa pead ühes töökohas töötama. Kaua sa ühe koha pealt töötad, omab vähem tähtsust, kui see, kaua sa üldse kokku töötanud oled ja põhjused, miks sa igast töökohast lahkunud oled. Olles olnud ühes töökohas 10 aastat ja siis järjest omanud kahte töökohta kahe aasta jooksul - seda vaadatakse erinevalt kui 5 töökohta 10 aasta jooksul. Veelgi enam, erinevatel tööstusharudel on erinevad nõuded, mis kehtivad töö kestvuse kohta. Näiteks tehnoloogia alal on viis aastat pikk aeg, aga kindlustuse alal on see jälle väga lühike periood. On kindlam, kui sul on hea põhjus, mida sa saad tuua ettekäändeks, miks sa lahkusid töökohast vähem kui aasta jooksul. Vastasel korral, ükskõik mida sa ka ei ütleks, enamus tulevasi tööandjaid mõtlevad, et sind vallandati.
(10.08.2000)  K: Mida kirjutada oma lahkumisavaldusse?
V: Kõik mida sul vaja, on valge paberileht ning sellele kirja panna oma viimase tööpäeva kuupäev, mõned head faktid oma ülemuse ja firma kohta (selles mõttes, et mitte enda järel kõiki sildu maha põletada). Ülejäänud sõltub sinu enda loomingust.
(10.08.2000)  K: Olen 33 aastane ja olen olnud koduperenaine viimased 15 aastat. Ma pidasin vahepeal nende aastate jooksul oma kodus väikest lastepäevakodu, kuid mul ei ole kontoritöö koha pealt ühtegi kogemust. Kuidas ma peaksin oma karjääri alustama? Kuidas ma üldse algust teen?
V: Võtame su teise küsimuse enne: “Kuidas üldse algust teha?”. Väga lihtsalt, alustad iseendast! Kuna sa pidasid päevakodu mitme aasta jooksul, siis see ütleb mulle, et sa saad hakkama väikese äripidamisega ja oskad lastega tegeleda. Põhiteema ei ole oskused või kogemused, see on kirg. Teiste sõnadega, see, et sa milleski tubli oled, ei tähenda et sa armastad seda ja tahad seda teha. Nagu üks 43 aastane äri omanik seletas: “Ühel päeval teatud vanuses pead sa järsku seisma vastastikku iseendaga. Sa pead ise oma tee rajama selles elus, ja samas, siis sa võiksidki teha just seda, mis sulle väga, väga meeldib.” Kuidas karjääri alustada? Kui sa juba oled välja mõelnud, mis tööd sa teha tahad ning millest sa ka mõnu tunneksid, pead sa: 1) koguma informatsiooni oskuste ja kogemuste kohta, mis selleks tööks vajalik, 2) koostama plaani kuidas seda ellu viia. See tähendab, et sa pead võtma õppetunde. Põhiline: kui sellest saab sinu tööelu – siis oled sa seda väärt!
(10.08.2000)  K: Lahkusin oma eelmisest töökohast, kuna juhtkonnal ei olnud kohusetunnet oma töötajate ees ning kunagi ei täitnud oma antud lubadusi. Kas on mingil viisil võimalik seda oma järgnevatele ülemustele seletada nii, et mitte tunduda liigselt negatiivsena ning tülitegijana?
V: Ära kunagi ütle midagi halba oma endiste töökohtade kohta. Isegi kui see on õige, mida sa öelda tahad, näid sa siiski negatiivsena. See nõrgestab sinu võimalusi saada uut töökohta. Sinu asemel ütleksin ma lihtsalt, et see ei olnud töö, mida ma lootsin. Ma kasutaksin mingit positiivsemat põhjust – näiteks, et see töö ei olnud piisavalt väljakutsuv või ei olnud lihtsalt piisavalt tööd – selle asemel, et öelda, et firma valetas ja kohtles inimesi halvasti. Alati on parem pöörata tähelepanu sellele, miks sa tahad antud firmas töötada ja kui erinev see on eelmisest firmast (mitte rääkides halvasti eelmisest firmast).
(10.08.2000)  K: Olen olnud edukas vabakutseline juba üle 5 aasta ja hetkel üritan tagasi tulla tööturule kui palgatööline, palgatöötajana. Kuidas ma peaksin oma tööaastaid jätkama, kas firmad ei arva, et mind on liiga riskantne palgata?
V: Kuna sa oled olnud juba üle 5 aasta edukas vabakutseline, siis peaksid selle küsimuse üle rohkem juurdlema, miks sa sellist muudatust tahad. Õieti öelduna, miks tahad sa saada palgatööliseks? Usun, et ükski firma ei pea vabakutseliste palkamist riskantseks. Sinu tõestuseks on ju see, et sa oled need 5 aastat ise majandanud ning hakkama saanud. Mõtle nendele vabakutselise aastatele kui 5 aastale tööle, mis sai hästi tehtud. Koonda oma tähelepanu saavutustele, tea ja ole ette valmistatud töödeks, mida sa oled valmis tegema. Sa saad hästi hakkama, kui sead tähelepanu alla selle, mida sul müüa on.
(09.08.2000)  K: Olen 46 aastat vana ja plaanin töötada veel mitmeid aastaid. Ka on mul plaanis minna ülikooli. Kas ma olen liiga vana selleks, et diplom tööhankimisel kasuks tuleks?
V: Ei, ei ole, eriti veel, kui sa ise usud sellesse ja oled võimeline uskuma, et võti on sinus eneses. Arvutame natuke. Oled praegu 46 aastane. Kui sa töötad kuni 65 eluaastani (loetakse keskmiseks), siis on sul veel 19 aastat jäänud. Ma olen näinud inimesi, kes on 19 aasta jooksul mitu astet karjääriredelil tõusnud! Sa oled veel noor oma põhitööaastate poolest. See, mis sa tunned, on parim sinu jaoks – ära jää kunagi seisma, usu iseendasse ning vii oma mõtted teoks!
(27.07.2000)  K: Millised võimalused on keskealistel inimestel ümberõpeteks tehnilistel aladel, et leida uus töökoht? Enamus töökohtadest on mõeldud inimestele, kellel on kogemused. Ma olen töötanud kaks aastat kohalikus koolis programmeerimistunnistusega, kuid ma kardan, et mind ei hoita sellel töökohal enam. Olen 52 aastane ning loen aastaid.
V: Viisil, kuidas sa oma küsimuse esitad, tekitab tahtmise küsida sinu motivatsioonide ja suhtumise kohta. Kas programmeerimine on tõesti see, mida sa teha tahad ja vajad? Mida sa tõesti tahad teha järgmise karjääriastme nimel? Samal ajal, kui sa omandad uusi tehnilisi oskusi, hindamata oma hetkeomadusi, kaotad sa ka selle koha, mis sul juba on. Kui sa ei hindaks oma eelnevat töökäiku, võib olla leiaksid ka oma hetkeomadustele vastavat tööd. Kujuta ennast ette erinevatel ametikohtadel ja mõtle, milline neist sulle sobiks. Muidugi, võttes arvesse ea diskrimineerimise, mida me kõik teame, võib edaspidine olla halastamatu ning teravmeelne. Sa pead olema kindel oma plaanides, olema positiivne ning energiline. Vaatle õhkkondi erinevates firmades, kuhu sa tööle tahaksid minna, kas sa sobid neisse? Eelista firmasid, kes austavad kogemusi ning küpsust, usaldatavust ning üksmeelsust. Leia samamoodi mõtlevaid töökaaslasi. Sa oled jõudnud ajajärku oma elus, kus sa pead enda jaoks ümber mõtlema oma vajadused, mis peavad sobima sinu eluviisiga.

Esita meile küsimus
 

Küsimuse esitamiseks logi palun sisse.

 
Logi sisse
 
Palk (61)

Artiklite otsing