Värsked tööpakkumised
Tööpakkumise number #142539

IT analüütik

CVKeskus.ee klient
Tallinn, Harjumaa
Tööpakkumine on aegunud!

Töö kirjeldus

Optimizing the use of available resources
Organizing sourcing and supply of materials
Leading negotiations to ensure the best possible terms
Analyzing market trends and identifying key market players
Developing strategic supplier relationships
Decrease total cost of ownership

Ootused kandidaadile

University degree (technical or commercial)
Several years experiences in international sourcing
Excellent spoken and written English skills
Extrovert and self confident personality
Knowledge of own commodity suppliers and the market price
Talent to see big picture, overall processes, with causal connections and persistence to ensure, that the objectives are met.
Good negotiation and problem solving skills

Ettevõte pakub

Pakume võimalust töötada sõbralikus meeskonnas
Meie poolt rahvusvaheline töökeskkond
Laialdaselt eneseteostus- ja arenemisvõimalusi
Vääriline töö saab vääriliselt tasustatud

Tööpakkumise number
#142539

Töö tüüp:
täistööaeg
Lisainfo:
palgatöötaja
Kuulutus aegub:
10. märts 2008
Kuulutus sisestati:
27. veebruar 2008

Elcoteq Tallinn Ltd belongs to the Elcoteq SE Corporation, which is a leading electronics manufacturing services (EMS) company with original design manufacturing (ODM) capabilities in the communications technology field.
Company provides services in two business areas - terminal products such as mobile phones and set-top boxes and communication networks such as base-stations, tower-top amplifiers, and microwave systems. Biggest customers are companies belonging to Nokia and Ericsson groups.

AS Elcoteq Tallinn started the pilot production in 1992. Today the company is one of the biggest manufacturing units of Elcoteq SE. AS Elcoteq Tallinn operates in two plants with the total factory space of 42,000 square meters and employs approximately 2,500 people. According to the Estonian Statistical Office AS Elcoteq Tallinn has been the biggest exporter in Estonia since 1994.

Selle osa võib alati ära jätta või panna grupi kuulutuste juurde
The company operates in 16 countries on four continents and employs more than 24,000 people. Elcoteq's consolidated net sales for 2006 totaled 4.3 billion euros. Elcoteq SE is listed on the Helsinki Stock Exchange. For more information visit the Elcoteq website at www.elcoteq.com.

Vaata rohkem