Värsked tööpakkumised
Tööpakkumise number #64039

Hiina kiirtoidu kokad Inglismaale (R 805)

CVKeskus.ee klient
Välismaa
Tööpakkumine on aegunud!

Töö kirjeldus

Suur laienev hiina kiirtoidukett Inglismaal vajab 8 eri taseme kokka:
1 peakokka(head chefs), 3 põhikokka (second chefs) ja 4 algtaseme kokka ehk koka abi (commis chefs).

Väljavalitud kandidaadid peavad Inglismaale sõitma juulis ning tööle eelneb 3-nädalane väljaõpe kõigis sektsioonides, mida on 4:
1) riis ja nuudlid
2) köögiviljade ettevalmistus
3) praadimine
4) kuum wok ja kastmed

Restoranid asuvad kesklinnas!
Väga hea palk!

Detailsem info inglise keeles:
ABEL STAFF HAS BEEN GIVEN THE EXCLUSIVE RECRUITMENT CONTRACT FOR A CHAIN OF CHINESE BUFFET RESTAURANTS. CURRENTLY THEY HAVE 7 RESTAURANTS ALL OVER ENGLAND, BUT ARE PLANNING TO OPEN 2 NEW RESTAURANTS IN BRIGHTON AND BIRMINGHAM IN JULY AND AUGUST.

THEY EMPLOY OVER 200 STAFF AND TURNOVER £6 MILLION A YEAR, THEY ARE RAPIDLY EXPANDING.

CURRENTLY THEY ARE LOOKING FOR 8 CHEFS FOR THE 7 EXISTING RESTAURANTS.

EACH CHEF WILL ATTEND A TRAINING SESSION FOR 3 WEEKS IN THEIR DONCASTER RESTAURANT. POCKET MONEY DURING THE TRAINING IS £70 A WEEK IN HAND AND ACCOMODATION IS PROVIDED FREE.

THEY REQUIRE 1 HEAD CHEFS, 3 SECOND CHEFS AND 4 COMMIS CHEFS.

THERE IS ONLY 4 SECTIONS TO THE KITCHENS:
RICE AND NOODLES
VEG PREPARATION
FRYER
HOT WOK & SAUCES

THE HEAD CHEF IS ON A STARTING SALARY OF £20K UP TO £24 (A YEAR). THIS IS A KITCHEN MANAGEMENT POSITION AND MUST BE RESPONSIBLE FOR THE QUALITY OF THE FOOD COOKED AND PRESENTED, MUST ALSO WORK ON THE HOT WOK AND MAKE THE SAUCES.

THE SECOND CHEFS WILL BE ON THE RICE AND NOODLES AND HOT WOK/SAUCES. THEY WILL BE ON A SALARY OF 14/15K UP TO 16K IF GOOD AND PROVE THEMSELVES.

THE COMMIS CHEFS CAN BE TRAINED CHEFS WHO ARE NEW OUT OF COLLEGE OR JUST A FEW YEARS EXPERIENCE. THEY WILL BE CUTTING THE VEGETABLE AND DOING ALL THE LOWER GRADE COOKING JOBS BUT WILL BE TRAINED TO SECOND CHEF LEVEL WITHIN ONE YEAR. THEY WILL START ON A SALARY OF 10-12K.

YOU MUST REMEMBER THAT A CHINESE KITCHEN IS A VERY HOT KITCHEN WITH LOTS OF FRYING AND QUICK COOKING. IT WOULD BE GOOD IF THE CHEFS HAVE A KNOWLEDGE OF CHINESE COOKING BUT TRAINING IS GIVEN. MOST OF THE FOOD IS FROZEN AND THEN FRYED. THERE IS VERY LITTLE SKILL INVOLVED. THEY ARE CONSTANTLY COOKING TO REPLACE THE DISHES ON THE BUFFET. THEY HAVE 35 DISHES IN THE LUNCH MENU, 40 DISHES FOR THE EARLY EVENING AND 50 DISHES IN THE EVENING.

IT IS A YOUNG TRENDY COMPANY WITH A FLAIR FOR FLAVOUR AND PRESENTATION, A NEW CONCEPT, GREAT EMPLOYERS, GOOD PROGRESSION WITHIN THE COMPANY, OPTION TO MOVE TO OTHER RESTAURANTS WITHIN THE GROUP, GOOD SALARIES, CENTRAL TOWN LOCATIONS.
STAFF HOUSES PROVIDED, RENT DEDUCTED OF ABOUT £50 AVERAGE PER CANDIDATE.

Nõudmised kandidaadile

  • Vanus alates 18
  • Inglise keel suhtlustasandil
  • Kokatöö kogemus
  • Peakoka kandidaatidel koka diplom ja vähemalt 7a töökogemust

  • Eeliseks eelnev hiinarestoranis töötamise kogemus

  • Väga hea palk (algajatel 20000EEK kuus, peakokkadel kuni 47000 kuus ehk siis £10000-£24000 aastas)
  • Võimalused areneda ja firma sees edasi liikuda
  • Väljaõpe ja koolitus 3 nädalat juulis
  • Aastane leping, sh 28 päeva puhkust
  • Alaline toetus ja abi
  • Majutus töötajate majades, üür umbes £50 nädalas (võetakse palgast maha)

Lisainfo

Palun saatke oma cv fotoga inglise keeles.

Hiljem vajame ka soovituskirju, arstitõendit, politsei tõendit, passi koopiat.

Mingit tasu me Teilt ei võta, ostate ise vaid lennupileti (u 2600 EEK).

Tööpakkumise number
#64039

Asukoht:
Välismaa
Töö tüüp:
täistööaeg
Lisainfo:
palgatöötaja (töö on vahetustega)
Brutopalk: 20000 - 46000 €/kuus
Kuulutus aegub:
26. juuni 2006
Kuulutus sisestati:
7. aprill 2006

Abel Staff Ltd is a UK employment company, specialising within all sectors of the UK Recruitment Industry. The founders have over 20+ years experience of the UK Recruitment Industry, working with many of the largest UK employers. Abel Staff source candidates from the new EU Accession States comprising; Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary & Slovenia on behalf of their many UK clients.

Vaata rohkem