Värsked tööpakkumised

CAD-Designer (mechanical)

FIRMA NIMI PEIDETUD

Tööpakkumine on aegunud!

Tööpakkumise number 91313

Tööpakkumise number

91313

Töö kirjeldus

For the newbuilding of our dredgers.
Within a team of +/- 15 designers: design and drafting for the construction of dredging-equipment:
Arrangements for new-building:
- General arrangements
- pumprooms, engine room, etc…
- specification drawings
Dredging Installations: (design, construction and production drawings)
- suction pipes and heads
- dredge pumps
- gantries
- multicads
- pontons
- dredge valves
- spools (double walled dredge pipes)
CAD-systems used by JDN: (From Co-Create)
- Solid Design (3d-modelling)
- Annotiation (from 3d to 2d)
- Solid Drafting (2d-drafting)

You discuss the preliminary design with the marine engineers
You collect the necessary data (on-site, documentation archive, suppliers and controlling bureaus, etc.) and draw up the plans.
You check the plans by yourself for dimensions, measurement tolerances, choice of material.
You also make up detailed lists of parts.

Nõudmised kandidaadile

Bachelor degree in mechanics - considerable experience (3 à 5 years) with CAD-systems - well-developed drafting and mechanical drawing skills.

Ettevõte pakub

Edasi-tagasi sõit ja majutus tasuta.

Asukoht:
Välismaa
Töö tüüp:
täistööaeg, lepinguline
Kuulutus aegub:
15. veebruar 2007
Kuulutus sisestati:
12. jaanuar 2007

Oleme uus personalirendile ja värbamisele spetsialiseerunud firma. Pakume tööd abitöölisest kuni juhtivtöötajateni, nii alalisi kui ka ajutise lepinguga.